Prezydent Włoch ułaskawił dwóch emerytów, którzy zabili swoje żony chore na Alzheimera

Świat
Prezydent Włoch ułaskawił dwóch emerytów, którzy zabili swoje żony chore na Alzheimera
Zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/ MabelAmber

Decyzja Sergia Mattarella o ułaskawieniu dwóch staruszków została podjęta ze względu na ich stan zdrowia oraz wyjątkowe okoliczności popełnienia przestępstw. Obydwaj mężczyźni wyjaśniali, że chcieli ulżyć cierpieniom żon chorych na Alzheimera. Trzecim ułaskawionym jest ojciec, który zabił swojego syna - narkomana terroryzującego rodzinę.

Prezydent Mattarella przyjął prośby ułaskawienia dwóch seniorów ze względu na podeszły wiek sprawców, stan zdrowia oraz wyjątkowe okoliczności popełnienia zbrodni.

 

Chcieli ulżyć żonom w cierpieniu

 

Giancarlo Vergelli udusił swoją 88-letnią żonę Nellę Burrini szalikiem. Morderstwo miało miejsce 22 marca 2014 r. w ich domu we Florencji. 88-letni dziś mężczyzna po zabójstwie udał się na policję i opowiedział funkcjonariuszom o zdarzeniu.

 

Powiedział w śledztwie, że "nie mógł już dłużej znieść cierpienia żony" i "poradzić sobie z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia kobiety". Vergelli został skazany przez sąd we Florencji na 7 lat i 8 miesięcy więzienia.

 

Drugi z nich, 89-letni policjant, obecnie emeryt, Vitangelo Bini przebywał w więzieniu skazany na karę 6,5 roku więzienia za zabójstwo żony, która również cierpiała na chorobę Alzheimera. Vitangelo przez 12 lat pomagał chorej na tę chorobę Marze Tani i zajmował się nią w domu.

 

Gdy stan obłożnie chorej pogorszył się w 2007 roku, trzeba było przewieźć ją do zakładu opieki zdrowotnej w Prato. Pewnego dnia Bini poszedł do szpitala i oddał w kierunku kobiety trzy celne strzelały z pistoletu. Podobnie jak pierwszy mężczyzna, swój czyn argumentował chęcią skrócenia cierpień swojej żonie.

 

Ułaskawienie dla ojca narkomana

 

Włoski prezydent ułaskawił także 79-letniego Franco Driego z Pordenone w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Mężczyzna został skazany na 6 lat więzienia. W 2015 roku w czasie kłótni śmiertelnie zranił swojego syna. 47-letni Federico był narkomanem i terroryzował swoją rodzinę.

 

Do prośby o ułaskawienie dołączono ponad tysiąc podpisów mieszkańców z gminy Fiume Veneto. Petycję do prezydenta w obronie męża napisała także żona Driego Annalisa Morello i jego drugi syn.

 

Ułaskawiony mężczyzna odbył już część kary i nie będzie musiał odsiadywać pozostałych mu około trzech lat i sześciu miesięcy wyroku.

 

Prezydent uzasadnił decyzję o ułaskawieniu okolicznościami popełnienia zbrodni oraz podeszłym wiekiem skazanego.

ked/hlk/ corrierefiorentino.corriere.it, repubblica.it
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie