Watykan ukarze byłego kardynała za pedofilię. Pierwszy raz w historii

Świat
Watykan ukarze byłego kardynała za pedofilię. Pierwszy raz w historii
Pixabay

Były kardynał Theodore McCarrick oskarżony został w USA o wykorzystywanie seksualne dzieci. Jest pierwszym kardynałem usuniętym za to przestępstwo, a teraz ma przestać być księdzem. McCarrick miał przez 18 lat gwałcić Jamesa Greina, z którego rodziną był zaprzyjaźniony. Zaczał, gdy James miał 11 lat. Ofiar McCarricka miało być więcej. Media przypominają w tym kontekście abp. Józefa Wesołowskiego.

Watykańscy śledczy kończą gromadzić dowody w sprawie molestowania seksualnego byłego kardynała Theodora McCarricka. Jak dowiedział się "Washington Post" od osoby zbliżonej do śledztwa, Kościół wkrótce ma skazać duchownego.


Były kardynał oskarżony jest o molestowanie seksualne trzech nieletnich oraz napastowanie dorosłych księży i kleryków. McCarrickowi, który już wcześniej został zmuszony przez Watykan do rezygnacji, teraz grozi mu usunięcie ze stanu duchownego. Gdyby przestał być księdzem straciłby kościelne mieszkanie oraz finansowe wsparcie Kościoła.


Wśród ofiar byłego kardynała jest James Grein, który publicznie opowiedział o swoim dramacie. Pod koniec grudnia 2018 r. złożył zeznania w biurze Archidiecezji Nowego Jorku. - Wszystko zaczęło się, gdy miałem 11 lat i byłem ministrantem - powiedział w rozmowie z "The Washington Post".

 

"Teraz sprawa wyraźnie przyspieszyła"


Amerykański dziennik, powołując się na swoje źródła, informuje, że składanie zeznań zakończyło się w pierwszych dniach stycznia, a zapisy i nagrania trafiły do Kongregacji Nauki Wiary. Jej podstawowym zadaniem jest dbanie o prawowierne głoszenie i obronę wiary katolickiej w całym Kościele, a także zajmuje się przypadkami nadużyć.


Jedna z osób zeznających w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci przez McCarricka powiedziała "Washington Post", że "czuła, iż Stolica Apostolska zbyt długo czekała na rozpoczęcie procesu, ale teraz sprawa wyraźnie przyspieszyła".

 

- Kongregacji Nauki Wiary próbuje nadrobić stracony czas" - powiedział świadek.

 

Przeniesiony do klasztoru w Kansas


McCarrick został w ubiegłym roku przeniesiony do jednego z klasztorów w Kansas, gdzie ma żyć w odosobnieniu, a czas poświęcać modlitwie i pokucie. Zeznania składał za przez łącze wideo.


Gdy publicznie ujawniono oskarżenia byłego nastoletniego ministranta, były kardynał zaprzeczył. Kiedy pojawiły się dodatkowe raporty i zeznania Watykan zmusił go do złożenia rezygnacji z zasiadania w kolegium kardynałów. Nie złożył publicznego oświadczenia, a jego prawnicy odmawiają komentarza.

 

McCarrick jest najwyższym hierarchą oskarżonym o pedofilię. "Washington Post" przypomina w tym kontekście arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, który był ambasadorem Watykanu w Dominikanie. W 2013 r. oskarżony został o seksualne wykorzystywanie nieletnich chłopców i o posiadanie dziecięcej pornografii. Zmarł wkrótce po rozpoczęciu procesu przed trybunałem w Watykanie.

 

 

grz/dro/ Washington Post
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie