Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Trumna wystawiona w kancelarii premiera

Polska

W piątek rano do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przywieziono trumnę z ciałem b. premiera Jana Olszewskiego. Hołd zmarłemu oddali m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. W związku ze śmiercią Olszewskiego flagi wokół Komisji Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztów.

Żałoba narodowa po śmierci Jan Olszewskiego rozpoczęła się o północy w nocy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.

 

Asysta wojskowa

 

W porannej uroczystości w KPRM poza przedstawicielami rządu, prezydenta oraz parlamentu udział wzięła też rodzina zmarłego.

 

Trumnę z ciałem Jan Olszewskiego do budynku kancelarii premiera wnieśli m.in. Antonii Macierewicz i Piotr Naimski. Następnie została ona przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM.

 

Hołd zmarłemu oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także ministrowie.

 

Następnie do księgi kondolencyjnej wpisali się m.in. prezes PiS, wicepremier Gliński, szef KSRM Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

 

Główne uroczystości pogrzebowe 

 

Jak wynika z harmonogramu uroczystości pogrzebowych trumna Jana Olszewskiego będzie wystawiona w hallu KPRM w piątek i hołd zmarłemu będzie można oddać między godz. 10 a 19.

 

W ramach uroczystości pogrzebowych w piątek o godz. 18 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży odbędzie się msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. O godz. 20 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

 

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera zaplanowano na sobotę. O godz. 11 odbędzie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

 

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

 

 

Morawiecki: wśród osób, którym dopomógł, był także mój ojciec

 

Jan Olszewski jako szef rządu był wierny tradycyjnej powinności polskiego polityka; choć odszedł, jego słowa i czyny są wśród nas, z nich wybudował najtrwalszy pomnik, dlatego jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i najwyższy szacunek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

- 7 lutego 2019 r. odszedł od nas Jan Olszewski, człowiek odważny, patriota, wybitny polityk. Jeden z ojców nowoczesnej polskiej niepodległości po 1989 r. - mówi Morawiecki na filmie zamieszczonym na twitterowym koncie KPRM.

 

 

Jak dodał, Olszewski całym życiem dał świadectwo męstwa, najpierw w czasie okupacji, gdy służył w Szarych Szeregach, jako uczestnik Powstania Warszawskiego a następnie jako działacz opozycji antykomunistycznej, gdy wielokrotnie stawał w obronie represjonowanych. - Jako adwokat bronił ludzi przed opresyjną i niesprawiedliwą machiną komunistycznego ustroju. Wspierał maltretowanych robotników, pomagał represjonowanym opozycjonistom - powiedział premier.

 

- Wśród osób, którym dopomógł, był także mój ojciec Kornel Morawiecki - wskazał szef rządu.

 

Morawiecki podkreślił też, że Jan Olszewski zajmuje zaszczytne miejsce w panteonie "Solidarności". "W 1991 r. został premierem pierwszego rządu wyłonionego w pełni wolnych wyborach do parlamentu. Nigdy nie wyrzekł się swoich ideałów, budował wolną i solidarną Polskę, w trudnym, przełomowym czasie na fundamencie prawdy i sprawiedliwości. Zapłacił wysoką cenę za próbę dokonania rzeczywistej dekomunizacji i lustracji, potrzebnych do oczyszczenia życia publicznego w postkomunistycznej Polsce - powiedział premier.

 

Morawiecki stwierdził też, że Jan Olszewski pokazał, iż polityka wymaga wrażliwości. - Tylko tak można zbudować wspólnotę, której częścią może poczuć się każdy obywatel. Jako szef rządu, wierny był tradycyjnej powinności polskiego polityka: służbie narodowi, obywatelom i niepodległości państwa polskiego - wyliczał.

 

Szef rządu podkreślił ponadto, że "odwaga i wrażliwość Jana Olszewskiego poprowadziła nas ku przyszłości". "To rząd Jana Olszewskiego, wspierany m.in. przez Porozumienie Centrum, środowisko polityczne Jarosława Kaczyńskiego oraz śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, skierował Polskę na tory, które doprowadziły nasz kraj do NATO i Unii Europejskiej. Premier Olszewski wiedział, że tylko dzięki mocnemu zakotwiczeniu w strukturach świata zachodniego, Polska będzie mogła w pełni realizować suwerenność. Kolejne ekipy rządzące podtrzymały ten kierunek, który do dziś jest podstawą polskiej racji stanu" - mówił.

"Choć Jan Olszewski odszedł, jego słowa i czyny są wśród nas. To z nich wybudował najtrwalszy pomnik. Dlatego jesteśmy mu winni wdzięczną pamięć i najwyższy szacunek" - podsumował Morawiecki.

 

Odznaczony Orderem Orła Białego

 

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

 

Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in. Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego, Melchiora Wańkowicza, Janusza Szpotańskiego, Wojciecha Ziembińskiego. W 1975 r. podpisał "List 59" - protest przeciw poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę PZPR i sojusz z ZSRR. W 1976 r. bronił w sądach robotników Radomia i Ursusa. Współpracował z KOR i Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

 

Doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie

 

W 1980 r. doradzał Solidarności i Lechowi Wałęsie. Jako członek Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu. Był pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki podczas procesu jego zabójców z SB.

 

Zwieńczeniem kariery politycznej Olszewskiego była funkcja szefa rządu. W 1991 r. Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 r. jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu - pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach.

maw/ml/ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie