Warszawscy radni apelują o budowę pomnika Jana Olszewskiego. Nikt nie głosował przeciw

Polska
Warszawscy radni apelują o budowę pomnika Jana Olszewskiego. Nikt nie głosował przeciw
PAP/Paweł Supernak

Rada Warszawy wzywa prezydenta stolicy, aby upamiętnić heroiczną postać naszej historii - b. premiera Jana Olszewskiego i rozpocząć prace umożliwiające postawienie jego pomnika - głosi stanowisko, które w czwartek przyjęli stołeczni radni. Stanowisko zgłosił PiS.

Projekt stanowiska na początku sesji wnieśli radni PiS. W głosowaniu za stanowiskiem opowiedziało się 54 radnych, nikt nie był przeciwko.

 

"Rada Warszawy wzywa prezydenta m.st. Warszawy, aby upamiętnić tę heroiczną postać naszej wspólnej historii. Rada Warszawy apeluje do prezydenta, aby już dziś rozpocząć prace umożliwiające ustanowienie monumentu na jednej z ulic lub placów Warszawy" - głosi przyjęte stanowisko.

 

Jak napisali radni PiS, Rada Warszawy "w swej różnorodności pragnie, aby pomnik ten oddawał charakter i postawę Jana Olszewskiego - łączącą środowiska, broniącą praw osób dyskryminowanych oraz broniącą godności człowieka".

 

"Wybitna postać"

 

"Niech ten pomnik będzie świadectwem wspólnego zaangażowania w upamiętnienie osób, które ponad wszelką wątpliwość były opoką Polaków w czasach zniewolenia" - głosi stanowisko rady miasta.

 

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (KO) powiedziała dziennikarzom, że Olszewski był Honorowym Obywatelem m.st. Warszawy i był "bez najmniejszych wątpliwości wybitną postacią". Jak powiedziała, Olszewskiemu należy się pomnik w stolicy.

 

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę - o godz. 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona msza żałobna, a były premier zostanie pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe.

maw/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie