"Rz": rośnie zainteresowanie obywatelstwem RP. Rekordowa ilość paszportów wydana w 2018 roku

Biznes
"Rz": rośnie zainteresowanie obywatelstwem RP. Rekordowa ilość paszportów wydana w 2018 roku
Pixabay.com/ jackmac34

Rośnie zainteresowanie obywatelstwem RP. W 2018 r. dostało je rekordowo dużo cudzoziemców - donosi w piątek "Rzeczpospolita".

Z danych MSWiA przekazanych "Rz" wynika, że w minionym roku polskie obywatelstwo otrzymało blisko 5200 osób. Według dziennika to najwyższe wskaźniki od czasu wprowadzenia liberalniejszego prawa dla cudzoziemców w 2012 r.

 

Jak podaje gazeta, 1973 cudzoziemców otrzymało polski paszport w wyniku nadania przez prezydenta RP, a 3213 osób w drodze uznania za obywatela polskiego.

 

"Rok wcześniej obywatelstwo polskie otrzymało 4300 obcokrajowców, a w 2016 r. - 4100. Około jednej trzeciej wniosków jest odrzuconych" - czytamy.

 

Zgodnie z informacją "Rz" o obywatelstwo starają się najczęściej: Ukraińcy, Białorusini, Rosjanie, a także Amerykanie.

 

"Polska honoruje również podwójne obywatelstwo i nie wymaga, by cudzoziemiec, który chce zostać obywatelem RP, zrzekł się swojego pierwszego obywatelstwa" - zaznaczono.

 

Według danych MSWiA, na które powołuje się "Rz", wynika ponadto, że w latach 2013-2017 obywatelstwa polskiego zrzekło się 2197 osób - to w większości osoby, które wyemigrowały do takich krajów jak Austria czy Belgia, które drugie obywatelstwo uznają za nielegalne

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie