Rosja: zatrzymano obywatela USA, założyciela firmy Baring Vostok

Świat
Rosja: zatrzymano obywatela USA, założyciela firmy Baring Vostok
Pixabay.com/ cocoparisienne

W stolicy Rosji zatrzymany został założyciel firmy inwestycyjnej Baring Vostok Michael Calvey w związku z podejrzeniami o malwersacje na dużą skalę - poinformowały w piątek służby prasowe Basmannego Sądu Rejonowego w Moskwie. Calvey jest obywatelem USA.

Sąd ma w piątek zadecydować o środku zapobiegawczym dla przedsiębiorcy, czyli np. o zatrzymaniu go w areszcie bądź zwolnieniu za kaucją. Śledczy będą wnioskować o pozostawienie biznesmena w areszcie.

 

Calvey został zatrzymany w czwartek, a wraz z nim zatrzymano także kilka innych osób, w tym pracowników banku. Również oni podejrzewani są o malwersacje - podał dziennik gospodarczy "Wiedomosti".

 

Jak informuje agencja Reutera, grupa Baring Vostok posiada pakiet kontrolny (52,5 proc.) w banku Wostocznyj (Wschodni). Reuters podał, że powodem zatrzymania Calveya jest spór wokół banku.

 

Calvey założył Baring Vostok w 1994 roku, mieszkał w Rosji przez długi czas i inwestował w rosyjski sektor technologiczny - podała amerykańska agencja AP.

 

Artykuł kodeksu karnego mówiący o przestępstwach, o które Calvey jest podejrzewany, przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie