Macierewicz: Jan Olszewski wierzył, że można odbudować niepodległą Rzeczpospolitą

Polska

- Jan Olszewski był chyba najbardziej przenikliwym analitykiem sytuacji polskiej, człowiekiem, który znał nie tylko głęboko historię Polski, ale także uwarunkowania, które narzucał system sowiecki - mówił w programie "Wydarzenia i Opinie" były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

- Znaliśmy się z Jankiem 50 lat. Nie musiałem pytać "a co na to Jan?" - mówił Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego - W czasach KOR-u (Komitetu Obrony Robotników - red.) większość decyzji, które wtedy podejmowałem, było z nim konsultowanych, więc razem na to pytanie odpowiadaliśmy - dodał.

 

Pytanie "a co na to Jan?" pojawiło się we wspomnieniach Zofii Romaszewskiej o premierze Olszewskim.

 

Macierewicz podkreślał, że Jan Olszewski "był twórcą polskiego nurtu, ruchu niepodległościowego", głęboko znał polską historię i z każdej okoliczności chciał wydobyć szansę dla polskiej niepodległości.

 

- Gdy został premierem rządu, przez krótki, intensywny czas pokazał, że można odbudować niepodległą Rzeczpospolitą, w co niestety nie wierzyła duża część lewicowych i liberalnych elit. Jeszcze większa ich część przeszkadzała mu w budowie niepodległego państwa, bo była zależna od zewnętrznych inspiracji - ocenił Antoni Macierewicz.

 

Andrzejewski: sędziowie musieli sprostać polemice Olszewskiego

 

Senator Piotr Andrzejewski, członek Trybunału Stanu i działacz opozycji w PRL wspominał m.in. procesy polityczne z tamtego okresu, w których Olszewski był obrońcą (m.in. Karola Modzelewskiego i Jacka Kuronia).

 

- Jan Olszewski zawsze był skoncentrowany na racjonalnym przedstawieniu tego, co wynika ze stanu faktycznego i jego podporządkowania prawu,  które obowiązywało. Prezentował to, co uwiarygadnia wolę, wiedzę, zgodność z realiami stanowiska podsądnych. Ta racjonalna argumentacja może nie wystarczała dla dyspozycyjnych sądów, ale byli ludzie, którzy musieli sprostać tej polemice - mówił gość Piotra Witwickiego.

 

- To nie były tajne procesy. Nawet w PRL-u zachowywano pozory praworządności - mówił Andrzejewski. 

 

W piątek rano w Warszawie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe Jan Olszewskiego, a od północy trwa żałoba narodowa, którą po śmierci b. premiera zarządził prezydent Andrzej Duda. W sobotę Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach.


Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są tutaj.

prz/mta/grz/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie