W Hiszpanii polityczny protest przeciwko organizacji w PE konferencji byłego premiera Katalonii

Świat
W Hiszpanii polityczny protest przeciwko organizacji w PE konferencji byłego premiera Katalonii
PAP/EPA/Anjo de Haan

Największe ugrupowania hiszpańskiego parlamentu, socjaliści (PSOE) i Partia Ludowa (PP), zaprotestowały w czwartek przeciwko zaplanowanej na poniedziałek konferencji byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Do protestu złożonego po południu na ręce przewodniczącego PE Antonio Tajaniego przyłączyła się również hiszpańska liberalna partia Ciudadanos (Cs).

 

Szefowie hiszpańskich ugrupowań napisali, że PE powinien zdystansować się od człowieka, który doprowadził do organizacji nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii.

 

List do Tajaniego

 

"Puigdemont został w sposób legalny odsunięty od władzy za naruszenie prawa" - napisali w liście do Tajaniego szefowie klubów PSOE, PP i Cs w Parlamencie Europejskim.

 

Autorzy pisma wskazali, że PE, którego jednym z filarów jest zasada praworządności, powinien zdystansować się od osób jawnie naruszających prawo.

 

Hiszpańskie partie przypomniały też o rozpoczętym we wtorek przed Sądem Najwyższym w Madrycie procesie przeciwko 12 separatystycznym politykom z Katalonii, w tym kilku członkom byłego rządu Puigdemonta. Są oni oskarżeni o bunt, rebelię i malwersację środków publicznych w związku z organizacją nielegalnego plebiscytu.

 

Na poniedziałkową konferencję w Brukseli, która ma się odbyć pod hasłem "Katalonia a sąd nad referendum: wyzwanie dla Unii Europejskiej", zaproszony został m.in. obecny premier tego regionu Quim Torra, a także eurodeputowani z Belgii i Słowenii: Ralph Packet oraz Ivo Vajgl.

 

Wprawdzie Puigdemont w przedterminowych wyborach z 21 grudnia 2017 r. uzyskał mandat deputowanego katalońskiego parlamentu, ale nie może go sprawować w związku z przebywaniem na terenie Belgii. Były premier ukrył się tam przed aresztowaniem przez hiszpański wymiar sprawiedliwości w październiku 2017 roku.

 

W styczniu Puigdemont ogłosił, że wystartuje ze swoją nową partią, Crida Nacional per la Republica (Crida), w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

Do Cridy należy m.in. trzech sądzonych w Madrycie katalońskich działaczy separatystycznych, w tym dwóch byłych ministrów w rządzie Puigdemonta: Jordi Turull i Josep Rull. Osadzony z nimi aktywista Jordi Sanchez jest zastępcą przewodniczącego nowej partii.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie