Hiszpania: 12 migrantów zginęło podczas przeprawy przez Morze Alborańskie

Świat
Hiszpania: 12 migrantów zginęło podczas przeprawy przez Morze Alborańskie
Reuters/Zdj. ilustracyjne

Dwunastu Afrykańczyków zmarło podczas próby nielegalnego przedostania się łodzią z Maroka do Hiszpanii przez Morze Alborańskie. Załoga hiszpańskiego statku Hesperides uratowała pozostałych 33 migrantów.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się w nocy ze środy na czwartek po wezwaniu przez załogę Hesperides straży przybrzeżnej w związku z natrafieniem na łódź z migrantami. Wewnątrz jednostki znajdowało się jedenaście martwych ciał. Nad ranem zmarł z wycieńczenia kolejny pasażer łodzi.

 

Jak poinformował hiszpański oddział Czerwonego Krzyża, wszyscy pasażerowie łodzi, na którą natrafił okręt Hesperides, to obywatele państw Afryki Subsaharyjskiej. Wśród ofiar jest 10 mężczyzn i dwie kobiety, z których jedna była w ciąży.

 

Według hiszpańskich służb łódź z migrantami pozostawała na Morzu Alborańskim od wtorku. Istnieje prawdopodobieństwo, że podczas nielegalnej przeprawy utopiło się jeszcze 12 pasażerów tej jednostki.

 

Załoga statku Hesperides, udającego się z portu w Kartagenie na misję badawczą na Antarktydę, wsparła straż przybrzeżną w akcji ratunkowej. W czwartek rano ocalonych skierowano do portu w Almerii, na południu Hiszpanii.

 

W czwartek przed południem straż przybrzeżna wydała komunikat informując, że rozpoczęto już poszukiwania trzech innych jednostek z migrantami na Morzu Alborańskim, które również wypłynęły z Maroka w kierunku Hiszpanii.

 

Od ubiegłego roku Hiszpania jest głównym kierunkiem dla afrykańskich migrantów, próbujących dotrzeć nielegalnie do Europy. Wcześniej kierowali się oni głównie szlakiem morskim z Libii do Włoch.

 

MSW w Madrycie szacuje, że od stycznia do listopada 2018 r. do Hiszpanii przypłynęło ponad 52 tys. nielegalnych przybyszów. Oznacza to, że w porównaniu do pierwszych jedenastu miesięcy 2017 r. nastąpił blisko trzykrotny wzrost liczby migrantów, którzy dostali się na terytorium Hiszpanii drogą morską bez ważnych dokumentów.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie