Szatkowski: NATO zgodne, że potrzebna odpowiedź na łamanie przez Rosję INF

Polska
Szatkowski: NATO zgodne, że potrzebna odpowiedź na łamanie przez Rosję INF
Wikimedia Commons/Jose Lopez/Domena Publiczna

Wiceminister MON Tomasz Szatkowski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że kraje NATO są zgodne, iż potrzebna jest adekwatna odpowiedź Sojuszu na łamanie przez Rosję traktatu INF. Jest jednak za wcześnie, by powiedzieć, jaka miałaby to być odpowiedź - dodał.

W Brukseli w czwartek odbyło się posiedzenie ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, którzy rozmawiali m.in. o konsekwencjach wypowiedzenia traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Polskę reprezentował Szatkowski.

 

- Mówiliśmy o konsekwencji złamania przez Rosję traktatu INF. W tym kontekście cieszy spójność stanowiska Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także fakt, że wspólnie będziemy wypracowywać odpowiedź na to zjawisko, które jest bardzo groźne, bardzo doniosłe dla bezpieczeństwa europejskiego - powiedział wiceminister.

 

Jak dodał, dyskusja dotoczyła tego, jakiego rodzaju miałaby być to odpowiedź. Podkreślił, że jest za wcześnie, by odpowiedzieć na to pytanie i stwierdzić, kiedy taka odpowiedź miałaby być gotowa. Powiedział tylko, że ma ona być "adekwatna do zagrożenia".

 

- Jeśli (...) stwierdzamy, że jest pewna próżnia, pewien deficyt w pewnym elemencie odstraszania, to odpowiedź na ta zagrożenie powoduje, że my również będziemy bardziej bezpieczni. Reasumując, Polska skorzysta na odpowiedzi NATO. Brak odpowiedzi NATO byłby dla Polski niekorzystny - wskazał.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie