Stadnina Koni w Janowie Podlaskim informowała o możliwości utraty płynności finansowej

Polska
Stadnina Koni w Janowie Podlaskim informowała o możliwości utraty płynności finansowej
Archiwum Polsat News

Prezes Stadniny Koni w Janowie Podlaskim wiedział o groźbie utraty płynności finansowej, ale posłów PO w listopadzie zapewniał, że sytuacja "jest stabilna", a stadnina ma płynność finansową. Wynika to z odpowiedzi, jaką w trybie dostępu do informacji publicznej otrzymało teraz TOK FM. Szef stadniny przekonuje jednak, że "funkcjonowanie spółki nie jest zagrożone", dzięki sprzedaży koni i zboża.

W listopadzie posłowie PO, zaniepokojeni groźbą bankructwa stadniny Janów Podlaski oraz faktem, że utajniono jej audyt, wizytowali placówkę.

 

- Audyt został utajniony, nasze pytania pozostają bez odpowiedzi - mówili wówczas dziennikarzom Joanna Mucha, Dorota Niedziela, Joanna Kluzik-Rostkowska i Stanisław Żmijan z PO tłumacząc powód ich wyjazdu do stadniny. Jak powiedzieli, p.o. prezesa Grzegorz Czochański zapewnił ich, że sytuacja "jest stabilna", a stadnina ma płynność finansową.

 

Koniunktura lepsza i gorsza

 

Zapytany o przyczyny złych wyników finansowych stadniny miał wyjaśnić, że "spółka działa w określonych warunkach". - Zdarzają się okresy lepszej koniunktury, zdarzają się okresy gorszej koniunktury, mam nadzieję, że okres gorszej koniunktury już jest za spółką. Patrzymy optymistycznie w przyszłość - dodał Czochański.

 

Odmówił jednak ujawnienia posłom Platformy pisma, które we wrześniu 2018 r. skierował do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

 

Treść pisma poznali dopiero dziennikarze TOK FM w trybie dostępu do informacji publicznej.

 

"Obecnie spółka nie jest zagrożona"

 

Jak się okazuje p.o. prezesa stadniny poinformował KOWR o możliwości utraty płynności finansowej i trudnej sytuacji, w jakiej spółka się znalazła. Jak napisał m.in., w 2015 r. zysk netto wyniósł ponad 3,2 mln zł. Rok później, było to 81 tys. zł, natomiast w 2017 r. spółka odnotowała stratę w wysokości 1,64 mln zł. 

 

 

"Obecnie, w wyniku działań podejmowanych przez zarząd, między innymi w wyniku sprzedaży koni oraz sprzedaży zboża (produkcja towarowa), funkcjonowanie spółki nie jest zagrożone" - oświadczył prezes stadniny w piśmie przesłanym TOK FM.

 

WIDEO: Prezydent ustanowił 11 nowych Pomników Historii. Wśród nich Kopiec Kościuszki i stadnina w Janowie Podlaskim

msl/dro/ TOK FM, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie