Śnieżyczka zwiastuje wiosnę. "Najprawdopodobniej pierwsza w Bieszczadach"

Polska

W Bieszczadach zakwitły pierwsze śnieżyczki przebiśniegi, które zwykle zwiastują nadejście wiosny. Zdjęcia i nagrania symbolu wiosny opublikowali leśnicy Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina z Nadleśnictwa Baligród. - Leśnictwo Polanki, tutaj wiosna lubi zawitać wcześnie - skomentował Marcin Scelina. Leśnik dodał, że odnaleziona śnieżyczka jest "najprawdopodobniej pierwszą w Bieszczadach".

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) jest symbolem przedwiośnia. W Polsce podlega częściowej ochronie (w latach 1946–2014 była pod ochroną ścisłą). 

 

W Polsce śnieżyczka przebiśnieg występuje głównie na południu, w górach, na wyżynach i na Dolnym Śląsku. Mniej liczne stanowiska można spotkać w Wielkopolsce i na Polesiu.

 

 

W Bieszczadach kwitną już nie tylko przebiśniegi. Tamtejsi leśnicy napotkali nad Solinką w Polankach również kwiaty lepiężnika - rośliny z rodziny astrowatych.

 

 

Internauci donoszą o pojawieniu się przebiśniegów również w innych rejonach Polski. Elżbieta Karnacewicz sfotografowała kwiaty zwiastujące nadejście wiosny w okolicach Olsztyna. 

 

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie