Bociany białe - zwiastuny wiosny - już wracają do Polski. Razem z nimi lecą szpaki

Świat
Bociany białe - zwiastuny wiosny - już wracają do Polski. Razem z nimi lecą szpaki
PAP/EPA/Atef Safadi
Bociany białe odpoczywają na słupie w Palestynie, podczas gdy nad Doliną Jordanu formują się w ogromne chmury migrujących na północ szpaków.

Bociany wyruszyły już w drogę do Polski. Niektóre z nich będą musiały pokonać nawet 10 tys. km. Fotograf agencji EPA zrobił w Dolinie Jordanu zdjęcie siedzących na słupie elektrycznym bocianów na tle potężnej chmary szpaków, które również wracają z zimowisk. Pierwszych ptaków można spodziewać się w Polsce już nawet za parę tygodni.

Bociany wyruszyły już w długi i wyczerpujący lot z Afryki do polskich gniazd. Niektóre z nich mają do pokonania ponad 10 tysięcy kilometrów. Dziennie potrafią przelecieć nawet do 250 km. Lecą zawsze nad lądem i wyłącznie w ciągu dnia. Ich sprzymierzeńcem jest technika tzw. biernego lotu, która pozwala na maksymalne wykorzystanie wstępujących prądów powietrznych przy niskim wydatku energetycznym.


W Polsce gnieździ się ponad 20 proc. światowej populacji bociana białego. Oznacza to, że co piątego z przedstawicieli tego gatunku można uznać za Polaka. Z inwentaryzacji przeprowadzonej w 2004 roku wynikało, że polska populacja oscylowała w granicach ok. 52 tys. par. Byliśmy wówczas krajem z największą liczbą bocianów na świecie.

 

Polska "bocianim liderem", choć wyprzedziła nas Hiszpania


W ostatnich latach liczebność bocianów w Polsce spadła do 45 tys. par. Miano lidera przejęła Hiszpania, w której populację bociana białego ocenia się na ok. 48 tys. par. Nie zmienia to faktu, że nadal jesteśmy w czołówce "bocianich państw".


Bociany białe preferują przede wszystkim tereny podmokłe lub te wykorzystywane rolniczo. Najwięcej przedstawicieli tego gatunku można zauważyć na Polesiu Lubelskim i Podlasiu, ponieważ na tych obszarach znajduje się dużo łąk, bagien i torfowisk. Są to dla nich wymarzone tereny do żerowania.


Bociany białe znamy jako symbol szczęścia i zwiastun wiosny.

 

 

Zobacz: Tak kochają bociany. Kaleka samica musiała zostać na zimę w Polsce, razem z nią jej wybranek.

 

grz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie