Oblodzenie na wschodzie i w centrum, silny wiatr nad morzem

Polska
Oblodzenie na wschodzie i w centrum, silny wiatr nad morzem
Pixabay.com/ Simon A. Eugster

IMGW wydał w poniedziałek wieczorem ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla centralnej i wschodniej Polski oraz przed silnym wiatrem dla północnej części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. W całym kraju oprócz województwa lubuskiego jazdę samochodem będą utrudniały opady deszczu lub mżawki - poinformowała w poniedziałek wieczorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Województwa objęte ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem to warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, wschodnia część Wielkopolski, łódzkie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, opolskie.

 

IMGW w poniedziałek wieczorem wydał również ostrzeżenie przed silnym wiatrem na północy woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego.

 

Jak wyjaśnia instytucja, ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej.

 

Instytucja wydała także ostrzenie hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. Oznacza ono, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych. Ostrzeżenie dla obu województw wydano w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej i prognozowanymi opadami, co spowoduje wzrost poziomu wody w niektórych rzekach.

 

GDDKiA podaje również, że na Pomorzu, Śląsku i w Małopolsce kierowcy mogą się spodziewać utrudnień w postaci opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem.

 

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 26 pługosolarek.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie