Piętnastu chorych zmarło z powodu grypy w pierwszym tygodniu lutego

Polska
Piętnastu chorych zmarło z powodu grypy w pierwszym tygodniu lutego
pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

Tylko w pierwszym tygodniu lutego odnotowano w Polsce 236 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Z powodu tej choroby zmarło piętnaście osób - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Najwięcej przypadków zachorowań i podejrzeń grypy od 1 do 7 lutego odnotowano w województwach: pomorskim (43,9 tys.), mazowieckim (37,8 tys.) oraz śląskim (28,9 tys.) i wielkopolskim (28,2 tys.).

 

W lutym zmarło dwa razy więcej chorych

 

Wśród 15 osób, które zmarły, sześć było w przedziale wiekowym od 15 do 64 lat, zaś dziewięć miało więcej niż 65 lat.

 

Z powodu grypy i jej podejrzeń wystawiono w ciągu tygodnia 1378 skierowań do szpitala. 

 

W styczniu odnotowano w Polsce 645 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

 

Lekarze wystawili około 3,1 tys. skierowań do szpitala. W ciągu całego pierwszego miesiąca roku zmarło osiem osób.

 

Lekarze zalecają szczepienia 

 

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby.

 

W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, mającą znaczący wpływ na odporność.

 

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów, takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

 

Mniejsze nasilenie latem 

 

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel.

 

Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem.

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie