Baza na Marsie "w 2028 roku". Elon Musk pokazuje wersję "alfa"

Technologie
Baza na Marsie "w 2028 roku". Elon Musk pokazuje wersję "alfa"
Twitter/Elon Musk

Elon Musk, założyciel Space X i Tesli opublikował na Twitterze grafiki przedstawiające "bazę na Marsie w wersji alfa". Na pytanie, kiedy baza rzeczywiście powstanie odpowiedział: "prawdopodobnie w 2028 r.". Koncepcja przewiduje m.in. zbudowanie lądowisk dla rakiet BFR, których budowa jest dopiero w planach. Według amerykańskiej agencji NASA lot na Marsa będzie trwał kilka miesięcy.

Na opublikowanych grafikach widać początkowy projekt bazy wraz z lądowiskami dla rakiet BFR (skrót od "Big F***ing Rocket - Za*******e Dużej Rakiety" - red.), które mają być w pełni funkcjonalne w 2023 r.

 

 

- Chodzi o to, żeby cały czas się rozwijać. Żeby baza zmieniła się w wioskę, a ta z kolei w miasto, które da początek kolejnym ludzkim siedliskom na Marsie - mówił na konferencji w sierpniu Paul Wooster, główny inżynier zagospodarowania Marsa w firmie Space X.

 

Większość internautów powątpiewa jednak w zapewnienia Muska twierdząc m.in., że plany są wprost rodem z powieści science-fiction.

 

 

Turystyczne rejsy za 5 lat

 

W zeszłym tygodniu miliarder ogłosił, że Space X wystartuje z pierwszymi turystycznymi lotami w kosmos, dookoła Księżyca.

 

Pierwszym pasażerem rakiety BFR ma zostać Yusaka Maezawa, japoński przedsiębiorca i kolekcjoner sztuki. Maezawa zapowiedział, że za pięć lat (zakładając, że projekt Muska przejdzie wszystkie niezbędne testy) zabierze na pokład sześć osób - reprezentantów świata nauki i sztuki.

 

Media spekulują, że za turystyczny rejs Japończyk mógł zapłacić nawet 300 milionów dolarów. Koszt samej wyprawy to ok. 5 mld dolarów.

 

polsatnews.pl, Inverse

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie