Cyfry ratujące życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Polska

Numer 112 łączy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Prawie tak samo często, jak w sytuacjach zagrożenia, numer alarmowy jest wybierany dla żartu. - Często jest tak, że przychodzi frustracja, ale w tej pracy usłyszałem najszczersze dziękuję w swoim życiu - podkreślił Karol Kowalski, który pracuje w CPR w Szczecinie.

Numer 112 obowiązuje w całej Unii Europejskiej, jest bezpłatny. Można się z nim połączyć z telefonu stacjonarnego i komórkowego - nawet bez karty SIM.

 

Siedem milionów połączeń "dla żartu"

 

"Zapomniałem numeru PIN do karty", "zamawiam pizzę", czy "poproszę taksówkę" - każdego dnia takich zgłoszeń pod numerem 112 są setki. W katowickim Centrum Powiadania Ratunkowego to aż prawie 50 proc. połączeń.

 

W całym kraju na 20 mln zgłoszeń, 7 mln to żarty.

 

- Często jest to takie blokowanie numeru, które jest umyślne. Ludzie wiedzą, że jest to numer alarmowy, ale dzwonią z głupimi pytaniami - powiedziała Katarzyna Kalisz-Gaweł z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach.

 

Za takie niewłaściwe używanie numeru alarmowego grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub 1,5 tys. zł grzywny.

 

Ponad tysiąc operatorów CPR

 

- Często jest tak, że przychodzi frustracja, ale w tej pracy usłyszałem najszczersze dziękuję w swoim życiu – podkreślił Karol Kowalski z Centrum Powiadania Ratunkowego w Szczecinie.

 

W całym kraju, w 17. Centrach Powiadamiania Ratunkowego, pracuje ponad tysiąc operatorów. W poniedziałek za swoją służbę też usłyszeli "dziękuję".  

 

- Jesteście ludźmi, w rękach których niejednokrotnie spoczywa zdrowie, a nawet życie wszystkich naszych rodaków - powiedział w poniedziałek minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudzyński.

 

Operatorzy telefonu alarmowego zarabiają ok. 3,3 tys. zł brutto, ale od marca mają dostać podwyżki, z wyrównaniem od stycznia.

 

 

WIDEO: "3-latek przestał oddychać. Matka przez pomyłkę zadzwoniła na policję. Dyżurny uratował dziecko"

 

pgo/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie