Halny osiągający w porywach prędkość ponad 100 km na godzinę. W Tatrach lawinowa trójka

Polska
Halny osiągający w porywach prędkość ponad 100 km na godzinę. W Tatrach lawinowa trójka
Polsat News

W Tatrach wieje halny osiągający w porywach prędkość ponad 100 km na godzinę. Ratownicy TOPR ogłosili w sobotę trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Jak poinformował ratownik TOPR Piotr Konopka w komunikacie lawinowym, silny wiatr i wzrost temperatury lokalnie zwiększą zagrożenie lawinowe.

 

"Okolice grani i wypukłości terenowe są wywiane do twardego podłoża. Potencjalnie groźne depozyty śniegu przewianego wiatrem znajdują się we wklęsłościach terenowych oraz pod skalnymi ścianami" - czytamy w komunikacie lawinowym.

 

Jak informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, z powodu silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wiatr halny spowodował wzrost temperatury. Na Kasprowym Wierchu termometry wskazują jeden stopień mrozu. W Zakopanem w sobotę rano było sześć stopni ciepła. Śnieg zaczął szybko topnieć.

 

Z uwagi na silny wiatr, nie kursuje kolej linowa na szczyt Kasprowego Wierchu. Stoją też wyciągi krzesełkowe w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym.

 

W schronisku na Kalatówkach w sobotę zorganizowano szkolenie dotyczące tego, jak zachować się podczas zagrożenia lawinowego.

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie