Wracają kontrole na granicach. Środki ostrożności przed konferencją bliskowschodnią

Polska
Wracają kontrole na granicach. Środki ostrożności przed konferencją bliskowschodnią
Polsat News

Tymczasowo wracają kontrole na polskich granicach. Powodem jest konferencja bliskowschodnia, która odbędzie się w Warszawie. Funkcjonariusze straży granicznej do 16 lutego będą wyrywkowo sprawdzać osoby wjeżdżające do Polski. Jednocześnie premier Mateusz Morawiecki wprowadził dla stolicy drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA.

Straż Graniczna przypomina, że podróżni w tym czasie powinni mieć przy sobie paszport albo dowód osobisty. Granice na zachodzie oraz południu będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole prowadzone będą w sposób wyrywkowy, a sprawdzane będą jedynie osoby, które wjeżdżają do Polski.

 


W sobotę premier Mateusz Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP, który obowiązuje, gdy atakiem terrorystycznym zagrożone są systemy teleinformatyczne.

 

O zarządzeniu premiera poinformował na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W piątek RCB informowało o wprowadzeniu w stolicy w dniach 11-15 lutego pierwszego stopnia alarmowego ALFA.

 

 

Udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

 

Warszawiacy powinni zwracać uwagę na nietypowe sytuacje

 

Jak podaje RCB, ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach. Dlatego w tych dniach mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, np. dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.

 

Natomiast alarmowy CRP wprowadza się w razie zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia. Drugi stopień alarmowy CRP (skala jest czterostopniowa) jest wprowadzany w razie zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

 

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. i Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

bas/luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie