Znęcali się nad mieszkańcem Słupska. Trzech mężczyzn prawomocnie skazanych

Polska
Znęcali się nad mieszkańcem Słupska. Trzech mężczyzn prawomocnie skazanych
Pixabay.com

Sąd Apelacyjny w Szczecinie utrzymał w mocy wyrok 12 lat, 7 lat oraz 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności wobec trzech skazanych przez sąd pierwszej instancji za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad mieszkańcem Słupska, stosowanie wobec niego gróźb i zmuszanie do czynności seksualnych.

Do przestępstw, za które skazani zostali w czerwcu 2018 r. przez Sąd Okręgowy w Koszalinie Adrian L., Mateusz G. i Przemysław K. odpowiednio na 12 lat, 7 lat oraz 5 lat i 6 miesięcy więzienia, doszło w okresie od 9 do 10 grudnia 2016 r. w wynajmowanym dla pracowników prywatnej firmy mieszkaniu w Koszalinie. Pokrzywdzonym jest Adam C. ze Słupska.

 

Apelację wnieśli obrońcy skazanych.

 

- Co do zasady wyrok został utrzymany w mocy. Nastąpiły pewne korekty redakcyjno-techniczne, skutkujące uzupełnieniem opisu czynu, ale niemające wpływu na istotę rozstrzygnięcia - poinformował rzecznik Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Janusz Jaromin.

 

Dodał, że wobec Adriana L. sąd pierwszej instancji przyjął możliwość ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po odbyciu 4/5 kary. Natomiast sąd apelacyjny uznał, że to określenie jest nieprecyzyjne i doprecyzował je, zastępując stwierdzeniem "po co najmniej 9 latach pobytu w zakładzie karnym".

 

Wyrok jest prawomocny.

 

10-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego

 

Przemysław K. odpowiadał także za posiadanie znacznej ilości amfetaminy. Wszyscy skazani mają 10-letni zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego Adama C. na odległość mniejszą niż 100 metrów. Sąd orzekł też na rzecz pokrzywdzonego nawiązki w wysokości 10 tys. zł od Adriana L., 8 tys. od Mateusza G. i 5 tys. zł od Przemysława K.

 

Przestępstwa, których dokonali na Adamie C. polegały m.in. na zmuszaniu go do zażywania amfetaminy, grożeniu pozbawienia życia, biciu po głowie, ogoleniu mu włosów na głowie, polewaniu jego dłoni wrzącą wodą, zmuszaniu do picia moczu, całowania butów, do czynności seksualnych.

 

Spowodowali u pokrzywdzonego liczne powierzchowne obrażenia głowy i szyi oraz kończyn górnych naruszające czynności narządów ciała na okres poniżej 7 dni, a także wystąpienie u niego stresu pourazowego stanowiącego roztrój zdrowia na okres powyżej 7 dni. Udział skazanych w tych przestępstwach był różny.

 

Proces przed Sądem Okręgowym w Koszalinie był niejawny, uzasadnienie ustne do wyroku również. Prowadzony był wobec trzech oskarżonych. Czwarty wcześniej przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 6 lat pozbawienia wolności.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie