W Małopolsce znaleziono 120 kilogramów odpadów mięsnych. Prokuratura bada sprawę

Polska
W Małopolsce znaleziono 120 kilogramów odpadów mięsnych. Prokuratura bada sprawę
Pixabay.com/ tookapic

Chrzanowska prokuratura zbada sprawę odpadów mięsnych, które znaleziono - porzucone - na polach w Libiążu (Małopolska). Na razie nie wiadomo, skąd pochodzą, ani kto je tam pozostawił.

Jak poinformowała powiatowa lekarz weterynarii w Chrzanowie Monika Tokarczyk, w czwartek na miejsce znaleziska przyjechali przedstawiciele m.in. Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i policja.

 

 

Na miejscu oceniono - jak mówiła - że znalezione odpady to "elementy porozbiorowe z mięsa wieprzowego, drobiowego, wołowego, oraz niewielka ilość produktów gotowych, takich jak szynka, kaszanki, kiełbasy".

 

- Szacunkowa ilość to około 120 kilogramów. Towar został zabezpieczony, na miejsce wezwano firmę, której przekazano go do utylizacji - podała Tokarczyk.

 

Odpady mogą pochodzić z różnych miejsc

 

Jak wyjaśniła, odpady mogą pochodzić z różnych miejsc, nie znaleziono przy nich żadnych etykiet, które pozwoliłyby na ich identyfikację.

 

- Można przypuszczać, że pochodzą one albo ze sklepu, albo z jakiegoś zakładu przetwórstwa, jednak ciężko to w tym momencie ustalić - powiedziała Tokarczyk.

 

Informacji o dokładnej ilości mięsa nie potwierdza jednak policja. Jak mówiła rzecznik prasowy komendanta powiatowego policji w Chrzanowie mł. asp. Iwona Szelichiewicz, nie wiadomo jeszcze, o co ewentualnie zostaną oskarżone osoby, które wyrzuciły odpady.

 

Mogą usłyszeć zarzut przetwarzania, transportowania lub składowania substancji w sposób, który może zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, spowodować zniszczenie w świecie roślin lub zwierząt w znacznych rozmiarach.

 

Czyn ten podlega karze od 3 miesięcy do 15 lat pozbawienia wolności.

 

WIDEO: zapowiedź zmiany przepisów po aferze związanej z nielegalnym ubojem krów

 

las/msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie