Kryzys w Wiośnie. Członkowie zarządu stowarzyszenia zrezygnowali

Polska
Kryzys w Wiośnie. Członkowie zarządu stowarzyszenia zrezygnowali
Facebook.com/ Stowarzyszenie Wiosna

Nowy prezes Wiosny ks. Grzegorz Babiarz poinformował w czwartkowym oświadczeniu, że członkowie zarządu zrezygnowali z funkcji i stało się to jeszcze w poniedziałek, podczas walnego zgromadzenia. Zapowiedział, że zarząd zostanie uzupełniony podczas kolejnego walnego zgromadzenia.

Na poniedziałkowym walnym zgromadzeniu powołano nowego prezesa Wiosny - ks. Grzegorza Babiarza, psychoterapeutę i wykładowcę akademickiego. Zastąpił on na stanowisku Joannę Sadzik, która przez cztery miesiące pełniła funkcję po tym, jak z prezesury zrezygnował założyciel stowarzyszenia ks. Jacek Stryczek.

 

W poniedziałek liczba członków walnego zgromadzenia wynosiła 19 osób. Walne zgromadzenie tworzą osoby od kilku lat związane z Wiosną, część z nich zakładała stowarzyszenie. Pięcioro z nich to pracownicy Wiosny.

 

Jak czytamy w oświadczeniu, termin (4 lutego 2019) nadzwyczajnego walnego zgromadzenia został zaplanowany i uzgodniony z ówczesnym zarządem już na poprzednim walnym zgromadzeniu, czyli 3 października 2018 r.

 

"Priorytetem pozostają Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości"

 

W trakcie poniedziałkowego walnego zgromadzenia rezygnację z zasiadania w zarządzie - czytamy w oświadczeniu nowego prezesa - złożyli pozostali jego członkowie. "Role w zarządzie łączyli oni z pracą na stanowiskach dyrektorów kluczowych obszarów. Ta praca jest przez nich kontynuowana. Wszystkie procesy i projekty są utrzymane w mocy" - napisał prezes i zapewnił partnerów biznesowych i instytucjonalnych, że współpraca z nimi będzie sprawnie kontynuowana na dotychczasowych warunkach.

 

Ks. Babiarz poinformował też, że zarząd stowarzyszenia zostanie uzupełniony podczas kolejnego walnego zgromadzenia, którego termin jest w trakcie ustaleń. Obecnie tylko ks. Babiarz tworzy zarząd. Prezes wyjaśnił także, że przez ostatnie dni rozmawiał z pracownikami i poinformował, że zwrócili się oni do niego z prośbą o spotkanie z członkami walnego zgromadzenia stowarzyszenia. "Naszym priorytetem nieustannie pozostają Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości. Wszyscy służymy idei mądrej pomocy" - zaznaczył ksiądz w oświadczeniu.

Gest solidarności z Joanną Sadzik

 

Według doniesień medialnych zarząd stowarzyszenia podał się do dymisji w geście solidarności z odwołaną Joanną Sadzik. Stowarzyszenie oficjalnie nie podało przyczyn odwołania Sadzik i nie potwierdziło, że rezygnacja pozostałych członków zarządu była wyrazem solidarności. 

 

Specjalny list w tej sprawie został wystosowany do walnego zgromadzenia. Pracownicy piszą w nim, że nie rozumieją decyzji walnego zgromadzenia i domagają się "szczerej rozmowy".

 

"Powagę sytuacji podkreśla skala kryzysu, zarówno wewnątrz jak i w zewnętrznym otoczeniu organizacji: deklaracje o chęci odejścia z Wiosny wolontariuszy i pracowników, nerwowa atmosfera w relacjach z partnerami biznesowymi, liczne publikacje w mediach i komentarze w mediach społecznościowych" - czytamy w liście.

 

Jak wskazują, nowy prezes ks. Grzegorz Babiarz, pytany o wiele kwestii dotyczących zarówno przyszłości i wizji rozwoju Wiosny, jak i bieżącej pracy operacyjnej, odsyła ich do "decyzji Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia już podjętych i tych, które mają zapaść w najbliższym czasie".

 

Zarząd Wiosny podał się do dymisji

 

Pracownicy Wiosny chcą też, aby przed podejmowaniem decyzji walne zgromadzenie brało pod uwagę ich głos. Treść listu opublikował portal RMF24.

 

Wcześniej w czwartek w Wiośnie poinformowano, że jeszcze tego dnia stowarzyszenie wyda oficjalne, stosowne oświadczenie w związku z ostatnimi informacjami RMF FM nt. podania się do dymisji zarządu Wiosny - dymisja ta miała być gestem solidarności z odwołaną w poniedziałek Joanną Sadzik.

 

We wrześniu ks. Jacek Stryczek, założyciel Wiosny, zrezygnował z funkcji prezesa stowarzyszenia - decyzja była podyktowana doniesieniami portalu Onet o mobbingu w stowarzyszeniu. W reportażu wypowiadali się byli i obecni współpracownicy ks. Stryczka. Publikacja opisuje obraźliwe względem pracowników zachowania prezesa Wiosny. W drugim tekście portalu - wywiadzie ks. Stryczek odpiera zarzuty o mobbing.

 

Sprawa Wiosny w prokuraturze

 

Sprawą stowarzyszenia Wiosna zajmuje się prokuratura. Akta sprawy zawierają materiały z przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy kontroli w stowarzyszeniu. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko poinformował, że postępowanie wciąż trwa, przesłuchiwani są świadkowie.

 

"(…) trudno aktualnie określić, ile jeszcze osób zostanie przesłuchanych, wyniki przesłuchań jednych świadków wskazują bowiem na zasadność wykonania czynności z udziałem kolejnych" - wyjaśnił rzecznik Prokuratury Okręgowej. Jak dodał, nie można w tej chwili określić, jak długo potrwa dochodzenie w sprawie. Hnatko podkreślił też, że dochodzenie nie jest prowadzone przeciwko osobie, a w sprawie.

 

Stowarzyszenie Wiosna rozpoczęło działalność w 2001 r. Początek stowarzyszeniu dała grupa studentów duszpasterstwa akademickiego WIO (Wspólnota Indywidualności Otwartych). Najważniejszy projekt stowarzyszenia - Szlachetna Paczka - z roku na rok rozwijał się, pomoc otrzymywało coraz więcej rodzin. W pierwszej edycji 30 ubogich rodzin dostało prezenty, w 2017 r. - ponad 20 tys. rodzin. W ostatniej, 18. edycji akcji, czyli po aferze związanej z mobbingiem, pomoc trafiła do 17 tys. rodzin. Wiosna realizuje także inne akcje dobroczynne, edukacyjne, np. Akademię Przyszłości.

 

Sylwetka nowego prezesa

 

Ks. Grzegorz Babiarz (ur. 17 września 1974 r.) jest doktorem teologii, przygotowuje też pracę doktorską z zakresu filozofii, jest wykładowcą akademickim. Studiował też m.in. neurobiologię i kognitywistykę. Koordynował wprowadzenie Katedry Wawelskiej do Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego (Avinion 2008-2009). W latach 2012-2017 pełnił obowiązki wychowawcy i prefekta studiów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

 

Zarządzał grupą kleryków podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Pracował w wielu parafiach w Polsce, a także za granicą (m.in. w Kanadzie, USA, Francji, Niemczech i we Włoszech). Zna język angielski, rosyjski, niemiecki, włoski, francuski, hiszpański, grekę i łacinę. Ks. Grzegorz Babiarz ukończył kurs psychoterapii. Należy do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest aktywnym psychoterapeutą i prowadzi swój gabinet.

las/mta/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie