Katar dostał zaproszenie na konferencję bliskowschodnią w Warszawie

Polska
Katar dostał zaproszenie na konferencję bliskowschodnią w Warszawie
EPA/Noushad Thekkayil

Państwo Katar zostało zaproszone na konferencję bliskowschodnią, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Warszawie - poinformował polsatnews.pl pracownik ambasady Kataru w Polsce. Nie wiadomo jednak czy przedstawiciel tego kraju weźmie udział w spotkaniu. Konferencja ministerialna ws. budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie odbędzie się 13-14 lutego.

Oficjalnie swój udział w konferencji współorganizowanej przez Polskę i Stany Zjednoczone zapowiedział do tej pory m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo oraz premier Izraela Benjamin Netnajahu. Według informacji medialnych, w spotkaniu mają też wziąć udział przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Jordanii, Kuwejtu, Maroka, Bahrajnu.

 

Zaproszenia nie otrzymały kraje, które mają trudne relacje z Arabią Saudyjską lub Izraelem, m.in. Iran, Liban i Autonomia Palestyńska.

 

Jak informuje polsatnews.pl Ambasada Kataru w Polsce, zaproszenie dostał też ten kraj - mimo, że większość z biorących udział w konferencji państw ograniczyło lub zerwało z nim stosunki dyplomatyczne i biorą udział w blokadzie tego państwa. Podczas niedawnego Pucharu Azji w piłce nożnej, który odbył się w Emiratach, a który wygrał Katar, kibicowanie zwycięzcy było karane. 

 

Nie wiadomo, czy przedstawiciel Kataru weźmie udział w spotkaniu. "Rzeczpospolita" pisze, że "niewykluczone, iż do Warszawy przyjedzie szef katarskiego MSZ Mohamed bin Abd ar-Rahman bin Jasim As-Sani".

 

Konflikt dyplomatyczny

 

Od 2017 roku trwa konflikt dyplomatyczny między Katarem, jednym z najbogatszych krajów świata,  a grupą państw arabskich, którego podłożem jest rywalizacja o dominację na Bliskim Wschodzie.

 

5 czerwca 2017 r. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Jemen, Egipt i Malediwy ogłosiły zerwanie stosunków dyplomatycznych z Katarem, zawiesiły połączenia lotnicze z tym krajem, a Arabia Saudyjska zamknęła granicę lądową z Katarem, czyli jedyną granicę lądową tego kraju. Oficjalnym powodem zerwania stosunków było oskarżenie Kataru o podsycanie konfliktów w regionie i wspieranie przez to państwo terroryzmu.

 

Według ekspertów, przyczyną izolacji Kataru jest jego niezależna polityka zagraniczna i próba współpracy gospodarczej z Iranem.

 

W 2022 roku w Katarze odbędą się XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim.

jm/dro/ polsatnews.pl, Rzeczpospolita
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie