Stopień alarmowy ALFA w Warszawie w związku z konferencją bliskowschodnią

Polska
Stopień alarmowy ALFA w Warszawie w związku z konferencją bliskowschodnią
PAP/Leszek Szymański

Premier podpisał zarządzenie wprowadzające w Warszawie pierwszy stopień alarmowy ALFA od 11 do 15 lutego w związku z organizacją konferencji bliskowschodniej - poinformował w czwartek po południu na Twitterze zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz.

"Premier podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA na terenie Warszawy. Obowiązuje od 11 lutego, od godz. 00.00, do 15 lutego, do godz. 23.59. Wprowadzenie stopnia ma związek z organizacją konferencji dotyczącej bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie" - poinformował Świszcz.

 

 

Konferencja w sprawie pokoju i bezpieczeństwa

 

W styczniu Departament Stanu USA i polskie MSZ poinformowały, że w lutym w Warszawie odbędzie się konferencja w sprawie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga zostanie poświęcona wpływom Iranu na Bliskim Wschodzie. Udział w polsko-amerykańskiej konferencji zapowiedział m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu.

 

Do Warszawy mają także przyjechać przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

 

Wzmożone kontrole

 

Jak informuje RCB w czwartkowym komunikacie, ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi.

 

Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach. Dlatego w tych dniach mieszkańcy Warszawy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, np. dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. O każdej niepokojącej sytuacji należy informować policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 997.

 

Jak czytamy na stronie RCB, podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy okazji organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. i Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

 

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Wprowadza je, zmienia i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - informuje RCB.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie