USA żądają od Maduro odblokowania pomocy humanitarnej dla Wenezueli

Świat

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył w środę na Twitterze Nicolasa Maduro o "blokowanie" pomocy humanitarnej wysłanej do Wenezueli, głównie przez USA, w porozumieniu z obozem Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem.

"Naród wenezuelski rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej. USA i inne kraje usiłują mu pomóc, lecz armia Wenezueli na rozkaz Maduro blokuje pomoc wysłaną ciężarówkami i statkami" - napisał na Twitterze.

 

"Reżim Maduro powinien POZWOLIĆ NA DOSTARCZENIE POMOCY GŁODNYM LUDZIOM" - dodał w tweecie.

 

 

Agencja AP podała w środę, powołując się na władze Kolumbii, że wenezuelskie wojsko zablokowało most na głównym przejściu granicznym z tym krajem w pobliżu kolumbijskiego miasta Cucuta, przez które miała wjechać pomoc humanitarna.

 

Most został zablokowany dzień wcześniej przez wenezuelską Gwardię Narodową, która ustawiła na nim cysternę z paliwem, dwie ciężarówki z naczepami i prowizoryczne ogrodzenie.

 

Guaido, przeciwnik polityczny Maduro, uznany za tymczasowego prezydenta przez 40 krajów na świecie, w tym USA, usiłuje pomóc w dotarciu międzynarodowej pomocy humanitarnej do Wenezueli. Lecz szef państwa Maduro, którego wybór jest uważany przez Waszyngton za nielegalny, sprzeciwia się jej, uważając, że jest ona wstępem do zagranicznej interwencji wojskowej.

 

- Chcą wysłać dwie małe ciężarówki z czterema garnkami. Wenezuela nie musi prosić o jałmużnę. Jeśli chcą pomóc, niech zakończą blokadę i sankcje - powiedział Maduro. Zapewnił jednocześnie, że nikomu nie pozwoli "upokorzyć" swojego kraju "organizowaniem show z pomocą humanitarną". Wcześniej w wystąpieniu telewizyjnym zapewnił, że w kraju nie ma kryzysu humanitarnego.

paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie