Polska ma przedstawić w Brukseli informację ws. nielegalnego uboju krów

Polska

Polska ma przedstawić w przyszłym tygodniu w Brukseli informacje dotyczące nielegalnego uboju krów - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Anca Paduraru. W przyszłym tygodniu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego ma się także odbyć się debata ws. nielegalnego uboju w Polsce - dowiedziała się nieoficjalnie korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek.

Paduraru mówiła o comiesięcznym spotkaniu ekspertów ds. żywności, zwierząt i paszy z państw członkowskich, które odbędzie się 11 lutego. - KE poprosiła Polskę, by przedstawiła informacje dotyczącą sytuacji (nielegalnego uboju krów - red.) - powiedziała.

 

Od poniedziałku, 4 lutego, grupa audytorów Komisji Europejskiej ocenia sytuację, wizytując ubojnie w Polsce. W ciągu miesiąca ma być przedstawiony raport w tej sprawie. KE nie prezentuje żadnych wstępnych wniosków. - Wizyta wciąż się odbywa - zaznaczyła Paduraru.

 

Do 14 krajów UE

 

W piątek KE informowała, że mięso z nielegalnego uboju krów w rzeźni w Polsce trafiło do 14 krajów UE. Oprócz Polski są to: Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Szwecja i Węgry.

 

Chodzi o nielegalny ubój chorych krów, który został pokazany kilka dni temu w reportażu TVN. Odbywał się on w nocy bez nadzoru weterynaryjnego w rzeźni w powiecie Ostrów Mazowiecka.

 

Wszystkie zwierzęta muszą przejść kontrolę

 

Na prośbę KE Polska uruchomiła 29 stycznia system szybkiego ostrzegania dotyczący żywności i paszy oraz poinformowała państwa członkowskie o wydarzeniach. System ten pozwala na śledzenie transportu mięsa i wycofywanie go z obrotu. Polskie władze poinformowały KE, że rzeźnia została zamknięta.

 

Według unijnego prawa przed ubojem wszystkie zwierzęta muszą przejść kontrolę w obecności lekarza weterynarii. Mięso musi zostać zbadane przez lekarza weterynarii także bezpośrednio po uboju. Nie może zostać uznane za zdatne do spożycia, jeżeli zwierzę cierpi na choroby. Wszelkie mięso przeznaczone do spożycia przez ludzi, w przypadku którego nie ma pełnej gwarancji zgodności z przepisami UE, musi zostać natychmiast wycofane z rynku, zwłaszcza gdy nie ma pewności, że nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego

zdr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie