Piotr Walentynowicz rezygnuje ze startu w wyborach na prezydenta Gdańska. Nie zebrał podpisów

Polska
Piotr Walentynowicz rezygnuje ze startu w wyborach na prezydenta Gdańska. Nie zebrał podpisów
Polsat News

Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz, zebrał ok. 1,5 tys. podpisów popierających jego kandydaturę na stanowisko prezydenta Gdańska. Komisja Wyborcza odrzuciła 500 podpisów - dowiedziała się reporterka Polsat News Anna Gonia. Aby kandydować w wyborach, komitet wyborczy musi uzyskać poparcie co najmniej 3 tys. osób.

Reporterka Polsat News Anna Gonia ustaliła, że Walentynowicz ma poprzeć swojego dotychczasowego kontrkandydata - reżysera filmów dokumentalnych, który w 2015 r. był kandydatem na prezydenta Polski - Grzegorza Brauna.

 

Termin rejestracji kandydatów w wyborach na prezydenta Gdańska mija w środę o północy. Do tego czasu komitety wyborcze, które zgłosiły kandydatury do tego stanowiska mają dostarczyć do Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku listy poparcia podpisane przez co najmniej trzy tysiące osób.

 

W środę Piotr Walentynowicz poinformował na Facebooku, że do tego momentu Komitet Wyborczy Wyborców "Gdańsk dla mieszkańców" uzyskał "jedną trzecią wymaganej ilości ważnych podpisów pod listami poparcia".

 

 

Piotr Walentynowicz jest wnukiem polskiej działaczki społecznej, opozycjonistki w PRL, współzałożycielki NSZZ "Solidarność", która zginęła w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

Zrezygnował również Andrzej Kania

 

Miejska Komisja Wyborcza poinformowała w środę, że przed kilkoma dniami inny kandydat - Andrzej Kania - przekazał, iż rezygnuje ze zbiórki podpisów pod swoją kandydaturą.

 

W ostatnich dniach stycznia delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku przyjęła zgłoszenia od ośmiu komitetów wyborczych. Poza komitetem Walentynowicza i Kani były to komitety: pełniącej obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz (Komitet Wyborczy Wyborców "Wszystko dla Gdańska" Aleksandry Dulkiewicz), reżysera filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna (KWW Grzegorza Brauna) oraz działacza katolickiego i przedsiębiorcy budowlanego Marka Skiby (KWW "Odpowiedzialni-Gdańsk").

 

Do KBW zgłosił się też komitet "Nasz polski Gdańsk" (pełnomocnik wyborczy Sławomir Ziembiński), komitet "Normalny kraj" (pełnomocnik Dorota Maksymowicz-Czapkowska - w listopadowych wyborach na prezydenta Gdańska, startując z komitetu Narodowego Frontu Polskiego Wojciecha Olszańskiego, uzyskała 0,68 proc. głosów - red.) oraz komitet wyborczy wyborców Adama Stankiewicza "Gdańsk to nie Palermo - da się ulepszyć".

 

Komisja Wyborcza zarejestrowała tylko komitet Dulkiewicz

 

Do środowego popołudnia Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała (po sprawdzeniu podpisów poparcia) tylko komitet Aleksandry Dulkiewicz.

 

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

msl/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie