1,5 tysiąca uczniów przeszło ulicami Gdańska w marszu "Młodzi ponad podziałami"

Polska
1,5 tysiąca uczniów przeszło ulicami Gdańska w marszu "Młodzi ponad podziałami"
PAP/Marcin Gadomski

Około 1,5 tysiąca uczniów trójmiejskich szkół średnich przeszło w środę ulicami Gdańska w marszu pod hasłem "Młodzi ponad podziałami" - spontanicznej inicjatywie zorganizowanej przez młodzież w proteście przeciwko nienawiści i nietolerancji.

Marsz rozpoczął się pod gdańskim Dworem Artusa od odtworzenia utworu Kultu "Arahja" rozpoczynającego się od słów "Mój dom murem podzielony" i odczytania wiersza Rafała Bryndala pt. "Szacunek". Następnie młodzi ludzie przemaszerowali ulicami miasta na plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców wygłosili swoje postulaty.

 

Żądań było w sumie 21 - na wzór postulatów z Sierpnia ’80 roku. Znalazł się wśród nich m.in. apel "o podwyższenie poziomu debaty publicznej". Zwrócono się też do polityków "o zaprzestanie celowego pogłębiania podziałów społeczeństwa" i wystąpiono z żądaniem "niezależnych, obiektywnych mediów publicznych".

 

"Zapominamy o szacunku do drugiego człowieka"

 

- Mamy dosyć tego, co się dzieje. Mamy dosyć mowy nienawiści, podziałów, sytuacji politycznej w naszym kraju i społeczeństwie. Dlatego wszystkim dziękujemy, że tutaj się spotkaliście razem z nami. Mamy nadzieję, że teraz może wszyscy zastanowimy się nad tym, co się dzieje w naszym kraju, co się dzieje w naszym mieście, nad tym, co się dzieje w naszych szkołach, że zaczniemy działać, że zaczniemy być aktywni i razem solidarni. (…) Szacunek jest najważniejszy, a zapominamy o szacunku do drugiego człowieka - mówiła do zebranych na placu organizatorka manifestacji, Julia Borzeszkowska, uczennica klasy maturalnej w III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

 

Wiele uczestników marszu niosło flagi Gdańska, pojawiły się też tęczowe flagi i baner Amnesty International. Niektórzy przynieśli także z sobą własne banery z hasłami, a wśród nich "Solidarnie przeciwko przemocy". Po drodze skandowano hasła: "Oto nasze jest zadanie, między sobą pojednanie" oraz "Solidarność".

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie