Abp Gądecki spotkał się z ofiarami księży pedofilów. "Prosiły mnie o całkowitą dyskrecję"

Polska

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki - za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych - spotkał się z osobami pokrzywdzonymi w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych - poinformowało w środę biuro prasowe KEP.

- Każde z tych spotkań było dla mnie ważne. Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę - powiedział abp Stanisław Gądecki po spotkaniach z osobami pokrzywdzonymi przez nadużycia seksualne ze strony duchownych. Zaznaczył, że takie spotkania będą kontynuowane.

 

- Przed kilku tygodniami - za pośrednictwem kurii diecezjalnych i zakonnych - zaprosiłem na spotkania osoby pokrzywdzone w sferze seksualnej w dzieciństwie lub w młodości przez duchownych, których sprawy zakończyły się w procesach kanonicznych. Jestem wdzięczny wszystkim 28 osobom, które przyjęły zaproszenie. Z częścią z nich już się spotkałem, terminy kolejnych spotkań będą sukcesywnie uzgadniane - zaznaczył abp Stanisław Gądecki.

 

"Poszerzyły moją wiedzę"

 

- Osoby zaproszone prosiły mnie o zachowanie całkowitej dyskrecji i w związku z tym spotkania miały charakter indywidualny i prywatny. Z tej racji nie może być mowy o ujawnianiu szczegółów tych rozmów - podkreślił abp Gądecki.

 

Dodał, że na każde spotkanie było przewidziane sporo czasu, a niektóre z nich znacznie się przedłużyły. - Myślę, że były one bardzo potrzebne zarówno osobom zaproszonym, jak i mnie osobiście oraz ojcu Adamowi Żakowi, koordynatorowi Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży - zaznaczył w komunikacie przewodniczący KEP.

 

Arcybiskup podkreślił, że każde z tych spotkań było dla niego ważne. - Każde z nich poszerzyło moją wiedzę i jeszcze bardziej uwrażliwiło na doświadczoną krzywdę. Te spotkania utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności różnych inicjatyw podjętych do tej pory przez Konferencję Episkopatu Polski oraz o konieczności jeszcze bardziej intensywnej pracy, aby właściwie odpowiadać na bolesne fakty z przeszłości i teraźniejszości oraz zapobiegać podobnym w przyszłości - oświadczył abp Gądecki po spotkaniu z osobami pokrzywdzonymi na tle seksualnym przez duchownych.

 

"Wzywam sprawców do rachunku sumienia"

 

- Ból i cierpienie osób pokrzywdzonych wymagają od wszystkich - od biskupów i przełożonych zakonnych, od duchownych i świeckich - bezwarunkowego zaangażowania w proces zgłaszania, wysłuchiwania, naprawy i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom - podkreślił przewodniczący KEP.

 

Na zakończenie komunikatu abp Gądecki zwraca się w imieniu wspólnoty Kościoła do sprawców: "wzywam was do rachunku sumienia, do uznania waszej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi za popełnione grzechy i przestępstwa oraz do nawrócenia. Wasze czyny niszczą młodych i Kościół oraz zaciemniają blask Ewangelii".

 

Arcybiskup zwraca się też z prośbą do wszystkich wiernych "o włączenie się w gorącą modlitwę w intencji osób pokrzywdzonych oraz o nawrócenie sprawców".

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie