Ponad pół miliona zł kary za nieuczciwe konkursy sms-owe

Biznes
Ponad pół miliona zł kary za nieuczciwe konkursy sms-owe
Pexels/Pixabay.com/Pixabay License

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę finansową na podmiot organizujący konkursy z tzw. sms-ami premium. Aby wygrać cenny przedmiot, należałoby wysłać setki wiadomości, które mogłyby kosztować uczestników konkursu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rekordową liczbę 800 sms-ów trzeba byłoby wysłać, aby otrzymać smartfon Iphone Gold.

UOKiK wydał dwie decyzje dotyczące dwóch podmiotów - Karcz-Provider Kamil Karcz z Sułkowic oraz Leaders z Andrychowa (obie firmy mają siedziby w Małopolsce).

 

Promocja konkursów w internecie

 

Pierwsza firma prowadziła serwis HotAwards, który następnie został przejęty przez spółkę Leaders (kontrolowaną przez tego samego przedsiębiorcę). Po przekształceniu powstał serwis HotPrizes.

 

Konkursy były promowane w internecie przez partnerów biznesowych przedsiębiorcy.

 

Zainteresowanych kuszono możliwością wygrania tabletów, laptopów, konsoli do gier, telefonów komórkowych.

 

Smartfon za 24 tysiące złotych

 

Po wysłaniu pierwszego sms-a w odpowiedzi na wezwanie do udziału w konkursie, uczestnik dostawał kolejną wiadomość o treści "To już ostatni krok! Uzupełnij swoje dane. Wyślij SMS'a o treści (…) pod numer (…)". Po wysłaniu tej wiadomości użytkownicy dostawali dostęp do serwisów HotAwards albo HotPrizes. Wtedy dowiadywali się, że muszą zbierać punkty na nagrody, wysyłając kolejne sms-y. Żeby wygrać Iphone’a Gold należałoby wysłać 800 sms-ów kosztujących w sumie nawet 24 tysiące złotych.

 

UOKiK uznał, że tak zorganizowane przedsięwzięcie to nieuczciwa praktyka rynkowa. Urzędnicy zwrócili też uwagę na nieprawidłowy sposób informowania uczestników o kosztach oferowanych usług i zasadach udziału w konkursach.  

 

Nieuczciwe serwisy zostały zamknięte 

 

Obie firmy zaniechały stosowania praktyk. Serwisy HotAwards i HotPrizes zostały zamknięte. Firma Karcz-Provider zakończyła działalność. Na spółkę Leaders UOKiK nałożył ponad 616 tys. 861 zł kary.

 

Decyzja w sprawie firmy Karcz-Provider jest prawomocna., Spółka Leaders odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Teraz poszkodowani konsumenci, którzy chcą odzyskać stracone pieniądze, mogą powołać się na prawomocną decyzję UOKiK w sądzie.

mta/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie