Wyłudzili ponad 1 mln złotych w fałszywym konkursie sms

Polska
Wyłudzili ponad 1 mln złotych w fałszywym konkursie sms
Pixabay.com/niekverlaan/CC0 Public Domain

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu przejęła z zakopiańskiej prokuratury rejonowej śledztwo w sprawie oszustw na tzw. sms premium, na który od 10 tys. osób wyłudzono kwotę ok. 1,2 mln zł - poinformował w piątek rzecznik prokuratury Leszek Karp.

Czterech podejrzanych, w tym ojciec i syn z Białego Dunajca koło Zakopanego, zostało tymczasowo aresztowanych. Prokuratura nie wyklucza, że w sprawie pojawią się kolejni podejrzani. Przesłuchani nie przyznali się do winy. Za zarzucone przestępstwa grozi im do 10 lat więzienia.

 

Według prokuratury proceder oszustwa polegał na wysyłaniu wiadomości tekstowych, których treść wprowadzała odbiorców w błąd co do konieczności wysłania wiadomości zwrotnej. Oszuści informowali, że w ten sposób można uzyskać różnego rodzaju wygrane, bony na zakupy, a nawet dostęp do profilu użytkowników portali społecznościowych. Z wiadomości wynikało, że wysłanie sms-a kosztuje 4,25 zł a w rzeczywistości opłata wynosiła 30,75 zł.

 

Śledczy ustalili, że mężczyźni próbowali oszukać w ten sposób kolejne około 41 tysięcy. osób, ale plan się nie powiódł, bo adresaci sms-ów na nie odpowiedzieli na nie.

 

Początkowo śledztwo prowadziła Prokuratura Rejonowa w Zakopanem. Teraz została przeniesiona do prokuratury wyższego szczebla.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie