Komitet wyborczy Aleksandry Dulkiewicz złożył wniosek o zmianę nazwy

Polska

Komitet wyborczy kandydatki na prezydenta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz złożył we wtorek u komisarza wyborczego wniosek o zmianę nazwy, naprawiając tym samym błąd formalny. Pod kandydaturą Dulkiewicz zebrano ponad 10 tysięcy podpisów.

O złożeniu we wtorek u komisarza wyborczego w Gdańsku wniosku dotyczącego zmiany nazwy poinformowali na konferencji prasowej Piotr Grzelak wiceprezydent Gdańska będący jednocześnie szefem sztabu wyborczego Aleksandry Dulkiewicz oraz pełnomocnik komitetu mecenas Paweł Czerniewski.

 

Wezwanie do zmiany nazwy

 

Czerniewski przypomniał, że w poniedziałek uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zostało uchylone postanowienie komisarza wyborczego w Gdańsku o rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców "Wszystko dla Gdańska". - Zostaliśmy przez komisarza wyborczego wezwani do zmiany nazwy komitetu - wyjaśnił prawnik.

 

Dodał, że we wtorek komitet złożył stosowny wniosek, a nowa nazwa to Komitet Wyborczy Wyborców "Wszystko dla Gdańska" Aleksandry Dulkiewicz, w skrócie - KWW "Wszystko dla Gdańska" A. Dulkiewicz. - Czekamy na postanowienie o rejestracji komitetu i niezwłocznie po otrzymaniu tego postanowienia złożymy wniosek o rejestrację kandydata na prezydenta miasta Gdańska komitetu pani Aleksandry Dulkiewicz - powiedział Czerniewski.

 

Grzelak poinformował też, że wszystkie dotychczas zebrane podpisy pod kandydaturą Dulkiewicz "są obowiązujące". „Mamy ich naprawdę bardzo dużo - ponad 10 tysięcy" - powiedział Grzelak.

 

Dulkiewicz ubiega się o prezydenturę w Gdańsku z ramienia stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Pierwotnie jej komitet został zarejestrowany pod nazwą Komitet Wyborczy Wyborców "Wszystko dla Gdańska".

 

Podpisy na Dulkiewicz "powinny zostać uznane"

 

W poniedziałek Grzegorz Braun, który też ubiega się o urząd prezydenta tego miasta, poinformował, że jego komitet zgłosił do PKW zawiadomienie w sprawie rażącego naruszenia procedury wyborczej przy rejestracji komitetu Dulkiewicz. Powołał się na art. 95 par. 3 Kodeksu wyborczego. Brzmi on: "Nazwa i skrót nazwy komitetu wyborczego wyborców muszą być różne od nazw lub skrótu nazw partii politycznych lub organizacji, wpisanych odpowiednio do ewidencji lub rejestru, prowadzonych przez właściwy organ".

 

W poniedziałek w tej sprawie obradowała PKW. Przewodniczący Komisji Wojciech Hermeliński poinformował po zakończeniu posiedzenia, że PKW podjęło uchwałę, w której uchyliło decyzję komisarza wyborczego w Gdańsku o rejestracji Komitetu Wyborczego Wyborców "Wszystko Dla Gdańska". - PKW stwierdza, że komisarz wyborczy w Gdańsku (...) powinien wezwać komitet »Wszystko dla Gdańska« do zmiany nazwy na spełniającą wymogi Kodeksu wyborczego, w terminie pięciu dni od dnia otrzymania wezwania - dodał.

 

- Komitet musi złożyć nową nazwę. Nie jest to problem, to jest dodanie wyrazu czy coś takiego i natychmiast kandydata rejestrują - powiedział  Hermeliński. Wskazał też, że w przypadku zmiany nazwy przez komitet wyborczy podpisy złożone pod kandydaturą Aleksandry Dulkiewicz "na wykazach podpisów zawierających dotychczasową nazwę komitetu wyborczego powinny zostać uznane przez miejską komisje wyborczą w Gdańsku za złożone prawidłowo, o ile spełniają pozostałe wymogi Kodeksu wyborczego". Zaznaczył, że podpisy były składane "na Aleksandrę Dulkiewicz, a nie na komitet".

 

Wybory 3 marca

 

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbędą się w niedzielę 3 marca. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał premier Mateusz Morawiecki. Jest to wynikiem wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku przyjęła zgłoszenia od ośmiu komitetów wyborczych. Ich rejestracja nastąpi wówczas, gdy do środy 6 lutego, do północy, zbiorą 3 tys. podpisów mieszkańców Gdańska.

 

O stanowisko prezydenta Gdańska, oprócz Dulkiewicz i Brauna, chcą się też ubiegać m.in. Piotr Walentynowicz, wnuk legendarnej działaczki Solidarności Anny Walentynowicz (komitet "Gdańsk dla mieszkańców"), bezrobotny Andrzej Kania (komitet "Alternatywa Społeczna") czy działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba (komitet wyborczy "Odpowiedzialni-Gdańsk").

pgo/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze