W Eindhoven powstała polska parafia. To już siódma w Holandii

Polska
W Eindhoven powstała polska parafia. To już siódma w Holandii
Wikimedia Commons/Rosemoon/CC BY SA 3.0

W niedzielę w kościele Sint-Trudokerk w Eindhoven doszło do oficjalnej inauguracji polskiej parafii diecezji Den Bosch pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. To już siódma polska parafia w Holandii.

Nowa parafia swym zasięgiem obejmuje region prowincji Brabancja Północna (i część Gelderlandu), msze odbywają się w Eindhoven, Tilburgu, Oss, Helmond, Heusden, Waalwijk, Kerkdriel i Nijmegen. - Jesteśmy wdzięczni - mówił podczas mszy proboszcz Krzysztof Obiedziński, który wcześniej był proboszczem w Polskiej Misji Katolickiej w Amsterdamie i biegle włada niderlandzkim.

 

Katolicyzm jest najpopularniejszym wyznaniem w Holandii, jednak w 2015 roku identyfikowało się z nim jedynie 11,7 proc. społeczeństwa (w latach 60. ubiegłego wieku - 40 proc. społeczeństwa).

 

Coraz popularniejsze są zatem msze po polsku. René Wilmink, diakon w Sint-Trudokerk tłumaczył w lokalnych mediach, że nowa parafia jest świadectwem tego, że Eindhoven to "międzynarodowe miasto".

 

Obecnie w Holandii  działa siedem polskich parafii. Ich siedziby mieszczą się w Rotterdamie, Aalsmeer, Lunteren, Meterik, Hoogeveen, Rijsbergen i Eindhoven.

jm/dro/ studio040.nl/polonia.nl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie