Intensywne opady śniegu, roztopy i oblodzenie. Trudne warunki na drogach

Polska

IMGW wydało w poniedziałek ostrzeżenia I stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na terenie woj. wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, a przed roztopami na Podlasiu, Warmii i Mazurach. Ostrzeżenie przed oblodzeniem dotyczy większości kraju, z wyłączeniem woj. zachodniopomorskiego i terenów wschodnich.

Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu dotyczą północno-wschodnich powiatów woj. łódzkiego, wschodnich powiatów Wielkopolski, wschodnich powiatów woj. kujawsko-pomorskiego, wschodnich powiatów woj. pomorskiego oraz zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

 

 

IMGW ostrzega też przed oblodzeniem nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu w województwie pomorskim, zachodniej części warmińsko-mazurskiego, woj. kujawsko-pomorskiego, zachodniej części Mazowsza, w woj. wielkopolskim, łódzkim, zachodniej części województw świętokrzyskiego i małopolskiego, a także w woj. śląskim, opolskim, lubuskim i dolnośląskim, z wyłączeniem południowych powiatów.

 

Dla Podlasia oraz wschodniej części Warmii i Mazur wydano ostrzeżenie w związku z roztopami.

 

Jak wyjaśnia instytut, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

 

W związku z intensywnymi opadami śniegu na terenie województwa łódzkiego bez dostaw prądu pozostaje 52 267 odbiorców, najwięcej w rejonie Bełchatowa i Sieradza - poinformował na Twitterze zastępca szefa RCB Grzegorz Świszcz.

 

Anna Adamkiewicz z RCB dodała, że mimo niekorzystnych warunków pogodowych Centrum nie ma na razie informacji o tym, by w innych województwach dochodziło do awarii związanych z dostawą prądu.

 

"Do godz. 11.00 PSP odnotowała około 400 interwencji na terenie kraju (opady śniegu - 320, silny wiatr - 80),najwięcej w woj. łódzkim - 80, śląskim - 75, opolskim - 65 i warmińsko-mazurskim - 65. Na terenie woj. łódzkiego bez dostaw prądu pozostaje 34 079 odbiorców" - napisał na Twitterze zastępca szefa RCB Grzegorz Świszcz.

dk/zdr/ked PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie