12 rosyjskich lekkoatletów zawieszonych za doping. Wśród nich mistrz olimpijski z Londynu

Świat
12 rosyjskich lekkoatletów zawieszonych za doping. Wśród nich mistrz olimpijski z Londynu
pixaby.com/zdjęcie ilustracyjne

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie uznał w piątek apelację światowej federacji lekkoatletycznej (IAAF) i zawiesił za doping 12 Rosjan. Wśród zdyskwalifikowanych znalazł się mistrz olimpijski z Londynu w skoku wzwyż Iwan Uchow.

Zarówno Uchow, który ma także w dorobku trzy medale halowych mistrzostw świata, jak i brązowa medalistka igrzysk z Londynu oraz mistrzyni globu z 2013 roku w skoku wzwyż Swietłana Szkolina zostali zawieszeni na cztery lata. Unieważniono również ich wyniki z okresu 16 lipca 2012 - 31 lipca 2015 roku.

 

Stracą m.in. medale olimpijskie 

 

Najsurowszą karę - osiem lat zawieszenia - nałożono na młociarki Tatianę Łysenko oraz Gulfiję Agafonową-Chanafajewą, które po raz drugi zostały przyłapane na stosowaniu niedozwolonych środków.

 

W przypadku Łysenko piątkowa decyzja unieważnia jej wyniki od 16 lipca 2012 do 2 lipca 2016 roku. W związku z tym zostanie pozbawiona złota MŚ z 2013 roku. Druga była wówczas Anita Włodarczyk. Rosjanka została już wcześniej przyłapania na dopingu i z tego powodu trzy lata temu pozbawiona złotego medalu igrzysk w Londynie. Włodarczyk, która pierwotnie w Wielkiej Brytanii także uplasowała się tuż za Łysenko, tytuł mistrzyni olimpijskiej z 2012 roku przejęła oficjalnie dopiero sześć lat później.

 

Długość kary zawieszonych wyniosła od dwóch do ośmiu lat. Podstawą do jej nałożenia były dane z raportu opracowanego przez Richarda McLarena. Jako podano w komunikacie CAS, od piątkowej decyzji ukarani mają prawo się odwołać w ciągu 21 dni

maw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie