Polska spada w rankingu wolności gospodarczej. Jest już na 23. miejscu w Europie i 46. na świecie

Biznes
Polska spada w rankingu wolności gospodarczej. Jest już na 23. miejscu w Europie i 46. na świecie
The Heritage Foundation

Pozycja Polski w rankingu przygotowanym przez The Heritage Foundation i "The Wall Street Journal" spada od trzech lat. Sumaryczny wskaźnik Polski w stosunku do poprzedniego roku pogorszył się o 0,7 pkt. W czołówce państw europejskich znalazły się Szwajcaria, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Holandia i Dania.

Nie udało się polepszyć ani nawet utrzymać pozycji Polski w Indeksie Wolności Gospodarczej 2019. Tegoroczny wskaźnik dla Polski wyniósł 67,8 pkt., co plasuje nasz kraj dopiero na 46. miejscu w rankingu światowym i odległej 23. pozycji w zestawieniu regionalnym. Celem indeksu jest ranking państw i ocena polityki ich rządów pod kątem wolności gospodarczej. Według tegorocznej edycji Polska pozostaje w grupie państw "umiarkowanie wolnych".

 

Pogorszenie skuteczności sądów i polityki monetarnej 


Sumaryczny wskaźnik Polski pogorszył się o 0,7 pkt. w stosunku do poprzedniego roku. Spadek wynika w głównej mierze z pogorszenia skuteczności sądów (-12,6), polityki monetarnej (-2,9), warunków dla biznesu (-1,8) i niższego odczytu w zakresie obciążeń podatkowych (-1,0).


"Do innych wyzwań należy zaliczyć niedobory na rynku pracy oraz konieczność wyrównania poziomu rozwoju między biedniejszym wschodnim regionem kraju, a bardziej zamożnym i uprzemysłowionym regionem zachodnim" - informuje raport.

 

Polski nie zdołały poprawić wzrosty w kategoriach fiskalizm (+4,9) oraz inwestycje (+5,0). 

 

W czołówce Hong Kong i Szwajcaria


W czołówce światowej rankingu wolności gospodarczej (wzięto pod uwagę 180 państw) znalazły się Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Szwajcaria oraz Australia.


Wśród krajów europejskich krajów (zbadano 44 państwa) w czołówce znalazły się Szwajcaria, Irlandia, Wielka Brytania, Islandia, Holandia i Dania.


Indeks Wolności Gospodarczej jest przygotowywany jest od 1995 roku.

 

 

WIDEO: Balcerowicz: nasze perspektywy gospodarcze na dłuższą metę wyglądają coraz gorzej

 

grz/msl/ Warsaw Enterprise Institute, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie