Emerytura minimalna w wysokości 1600 zł, wyższe składki KRUS. Propozycje programowe Biedronia

Polska
Emerytura minimalna w wysokości 1600 zł, wyższe składki KRUS. Propozycje programowe Biedronia
Polsat News

Emerytura minimalna w wysokości 1600 zł dla osób, które mieszkały w Polsce co najmniej 40 lat - to jeden z pomysłów byłego prezydent Słupska Roberta Biedronia. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeśli podniesione zostaną składki KRUS - mówił w środę Biedroń.

W niedzielę 3 lutego odbędzie się konwencja, na której przedstawiona zostanie nazwa, zespół liderów i pakiet propozycji programowych partii tworzonej Biedronia.

 

W środę w radiu TOK FM Biedroń mówił m.in. o flagowych rozwiązaniach programu wyborczego powstającego ugrupowania. Wymienił m.in. pensję minimalną powiązaną ze średnia krajową, rozdział państwa od Kościoła, nowoczesną edukację, określone standardy równouprawnienia kobiet i mężczyzn, zmiany w kwestii aborcji i edukację seksualną.

 

Wśród postulatów jest też stworzenie emerytury minimalnej w wysokości 1600 zł. Zapytany, kto miałby otrzymywać takie świadczenie stwierdził, że "osoby, które zamieszkały w naszym kraju 40 lat (...), czyli teoretycznie pracowały na rzecz rozwoju tego kraju i w praktyce rzeczywiście tak jest".

 

Dopytywany, skąd państwo ma mieć pieniądze na takie świadczenie stwierdził, że "porządkowane" będą kwestię związane z ZUS-em i KRUS-em., co przynieść miałoby "oszczędności rocznie około półtora miliarda złotych". Jak stwierdził "trzeba będzie w 2021 r. podnieść o 30 proc. składki KRUS-owskie tak, żeby one były sprawiedliwie rozdzielane".

 

"Pół miliona emerytów dostaje emeryturę poniżej tysiąca zł"

 

Opisując mechanizm przyznawania emerytury mówił, że wszystkie osoby, które uzbierały składki ponad emeryturę minimalną, czyli 1600 zł miałyby zachować swój kapitał i otrzymywać większą emeryturę.

 

Dodał, że w proponowanym przez niego systemie przewidywane są dwa filary. - Pierwszy filar, czyli minimalna emerytura i drugi filar - wszystko to, co sobie na indywidualnych kontach emerytalnych odłożymy - powiedział Biedroń.

 

- Jeżeli chcemy żeby system emerytalny się nie zawalił, żeby on był sprawiedliwy, żeby nie było tak, jak dzisiaj, że pół miliona emerytów dostaje emeryturę poniżej tysiąca złotych (...) no to musimy to zmienić - stwierdził Biedroń.

 

Od marca najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna mają wynosic 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł

 

"Jeżeli informacje się potwierdzą - znacjonalizować majątek PiS"

 

"Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną z jego środowiskiem spółkę Srebrna. Budowa miała być sfinansowana z kredytu udzielonego przez bank Pekao SA w wysokości do 300 mln euro, czyli ok. 1,3 mld zł - podała "GW". W biurowcu mają się mieścić m.in. apartamenty, hotel i siedziba fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

 

- Jeżeli potwierdzą się te wszystkie informacje, że wokół Prawa i Sprawiedliwości powstał system powiązań natury polityczno-biznesowej - znacjonalizować majątek Prawa i Sprawiedliwości, jak znacjonalizowano majątek PZPR - podkreślił Biedroń w środę w TOK FM. Dodał, że powinno się to stać, jeśli udowodnione zostanie wyprowadzanie majątku publicznego.

 

"NIK powinien zbadać powiązania banku Pekao SA z PiS"

 

W jego ocenie, aby do takich sytuacji nie dochodziło, niezbędne jest wprowadzenie regulacji dotyczących partii politycznych. - To znaczy posłowie i senatorowie nie powinni zasiadać w spółkach, w żadnych spółkach, radach nadzorczych itd. - mówił Biedroń. Przekonywał, że jest to kluczowe, bo "politycy mają często interes w tym, żeby bronić swojego, (...) po prostu będą dbali o swój interes. I to się dzieje dzisiaj."

 

Zdaniem Biedronia szef NIK powinien zbadać powiązania banku Pekao SA z PiS. - Co jest ewidentne w tej aferze - zauważył.

 

- Wyborcy po pierwsze zobaczyli, że Jarosław Kaczyński jest takim samym politykiem, jak wszyscy, którzy do tej pory rządzili. Znaczy nie jest kryształowy. Te wytarte buty, za duże spodnie, stare sfatygowane garnitury - to jest tylko i wyłącznie przykrywka do tego, co jest pod tym. Król nie jest nagi. Król ma całkiem drogie szaty. Siedzi na tronie na Srebrnej, no i zarządza swoim majątkiem i to patologia oczywiście - powiedział Biedroń.

 

 

WIDEO: Biedroń: dwie wielkie partie podpalają nasz kraj od 13 lat

 

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie