Powstała partia "PolEXIT". Założył ją były wiceprezydent Krakowa

Polska
Powstała partia "PolEXIT". Założył ją były wiceprezydent Krakowa
Wikimedia Commons

Europoseł Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek założył partię "PolEXIT", której głównym postulatem programowym jest wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej. - Obecny rząd zamiast zmniejszać, zwiększa podatki. Widzę, że odbiera Polakom wolność osobistą - mówił Żółtek podczas debaty o budżecie UE w Parlamencie Europejskim. Europoseł nie wyklucza też startu w wyborach do Sejmu i Senatu.

Żółtek przyznał, że przed referendum unijnym był przeciwnikiem Unii Europejskiej, później zmienił swoje podejście, bo "Unia była federacją państw, ale w ostatnich czasie zmienia się na gorsze".

 

- Do tej pory mówiliśmy, że wyjdziemy z Unii, jeśli ta się nie zmieni. Teraz mówimy: wychodzimy z Unii, chyba że ta się zmieni. To może niewielka, ale zasadnicza różnica - mówił Stanisław Żółtek cytowany przez "Dziennik Polski".

 

Powodem propozycja uzależnienia dotacji od praworządności

 

Decyzja o założeniu nowej partii miała zostać podjęta, gdy pojawił się projekt rozporządzenia, które uzależni unijne dotacje od praworządności. Eurodeputowani chcą, by to eksperci oceniali stan rządów prawa w krajach UE. 

 

- Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, a jest już blisko, całkowicie stracimy suwerenność, decydować o nas będą inne państwa. To okupacja - twierdzi europoseł z Krakowa. 

 

Żółtek kandydował w wyborach samorządowych w 2010 z ramienia KWW Ruch Wyborców Janusza Korwin-Mikke, zajmując 4. miejsce spośród 6 kandydatów na prezydenta Krakowa. Uzyskał wówczas 1,56 proc. głosów. W drugiej turze udzielił poparcia Jackowi Majchrowskiemu.

 

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014, będąc liderem listy partii Kongres Nowej Prawicy, uzyskał mandat europosła. W czerwcu 2015 r. przystąpił w PE do nowo powołanej frakcji Europa Narodów i Wolności. 

msl/luq/ dziennikpolski24.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie