Szwedzki dziennik o Auschwitz-Brikenau: "polski obóz śmierci"

Świat
Szwedzki dziennik o Auschwitz-Brikenau: "polski obóz śmierci"
Polsat News

Szwedzki regionalny dziennik "Smalandsposten" określił były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau jako "polski obóz śmierci". Interwencję zapowiedziała ambasada RP w Sztokholmie.

Na łamach "Smalandsposten" w felietonie poświęconym 74. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau publicysta Olle Larsson użył niewłaściwego określenia "polski obóz śmierci".

 

Autor, który jest doktorem historii, nauczycielem tego przedmiotu i autorem podręczników, opisał losy bohaterów popularnego amerykańskiego serialu "Holokaust" nadawanego w Szwecji w 1979 roku. Larsson postawił tezę, że serial z Meryl Streep w jednej z głównych ról "trafił do mas", przyczyniając się do uświadomienia Szwedom tragedii Zagłady Żydów.

 

Z archiwum "Smalandsposten" wynika, że ten sam autor podobny błąd popełnił także w artykule z 2016 roku, nazywając Bełżec "polskim obozem śmierci".

 

Jak przekazał pełniący obowiązki ambasadora RP w Sztokholmie Łukasz Zieliński, polska placówka dyplomatyczna "podejmie stosowne kroki" wobec gazety.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie