Oskarżenia o mobbing i psychiczne znęcanie się w krakowskim pogotowiu. Kierowniczka przed sądem

Polska
Oskarżenia o mobbing i psychiczne znęcanie się w krakowskim pogotowiu. Kierowniczka przed sądem
Polsat News

Proces oskarżonej o mobbing i znęcanie się psychiczne nad siedmioma pracownikami kierowniczki Zespołów Wyjazdowych Oddziału Centralnego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego Marty S., rozpoczął się w poniedziałek przed krakowskim sądem rejonowym.

Akt oskarżenia zawiera cztery zarzuty dotyczące mobbingu połączonego ze znęcaniem się psychicznym nad podwładnymi i trzy zarzuty dotyczące znęcania się psychicznego.

 

Zdaniem prokuratury Marta S. od 2015 do 2017 r., wykorzystując stan zależności wielokrotnie znęcała się psychicznie nad pracownikami przez publiczne ich ośmieszanie, poniżanie i upokarzanie oraz używanie słów powszechnie uważanych za obelżywe.

 

Dopuszczała się także niemerytorycznej oceny ich pracy, odbierała premię i ograniczała liczbę godzin dyżurów.

 

Wywoływała w ten sposób u pracowników obniżenie poczucia własnej wartości i przydatności zawodowej oraz objawy psychosomatyczne.

 

Nie przyznała się do winy; odmówiła składania wyjaśnień

 

W materiale dowodowym znalazły się m.in. opinie biegłych psychologów na temat objawów i uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznali podwładni.

 

Za złośliwe lub uporczywe naruszanie prawa pracownika kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Z kolei za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą pozostającą w stosunku zależności grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Na poniedziałkową rozprawę stawili się m.in. pokrzywdzeni, którzy będą występować w charakterze oskarżycieli posiłkowych.

 

Jak podają media, oskarżona nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie