Joachim Brudziński spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Węgier

Polska
Joachim Brudziński spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Węgier
MSWiA

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński spotkał się w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó. Ministrowie rozmawiali m.in. o współpracy obu państw w dziedzinie migracji, również z innymi państwami prezentującymi podobne podejście, w tym z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej.

"Zdaniem Polski w kontekście polityki europejskiej niezwykle ważne jest całkowite odzyskanie kontroli nad przepływami migracyjnymi. Warto przypomnieć, że Węgry, podobnie jak Polska, pod koniec zeszłego roku nie poparły dotyczącego migracji (GCM) porozumienia ONZ. Minister Joachim Brudziński podczas październikowej konferencji G6 w Lyonie wyjaśnił, że porozumienie nie gwarantuje bezpieczeństwa dla Polski. Dokument nie spełnił postulatów Polski w zakresie potwierdzenia odpowiednio silnych gwarancji suwerennego prawa do decydowania o tym, kogo państwa przyjmują na swoim terytorium oraz rozróżnienia migracji legalnej i nielegalnej" - napisano w komunikacie opublikowanym po spotkaniu.

 

Ministrowie zgodzili się, że "logika wspierania nielegalnej migracji, stojąca za tym porozumieniem, nie powinna przenikać do stanowiska Unii Europejskiej i wpływać na kierunki współpracy z państwami pochodzenia i tranzytu migrantów".

 

Omówili w związku z tym możliwości dalszej koordynacji stanowisk Polski i Węgier oraz współpracy "na rzecz promowania odpowiedzialnego podejścia do problemów migracji w Unii Europejskiej i na szerszej arenie międzynarodowej".

 

Reforma Frontexu

 

Ministrowie rozmawiali również o reformie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Jak przekazało MSWiA, zaznaczyli, że planowane wzmocnienie Agencji Frontex nie może naruszać kompetencji państw w zakresie ochrony ich granic, w tym również podlegających im odcinków zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

 

Politycy poruszyli także kwestię reformy Wspólnego Europejskiego Systemu Azylowego (WESA). "Według Węgier głównym celem działań podejmowanych przez państwa Unii Europejskiej powinno być ograniczenie nielegalnej migracji do UE - mają temu służyć wysiłki w państwach trzecich, w tym krajach tranzytowych i krajach pochodzenia. Minister Péter Szijjártó podkreślił rolę, jaką odgrywa tutaj współpraca z państwami Afryki Północnej" - napisało MSWiA.

 

W komunikacie podkreślono, że działania poza granicami Unii Europejskiej, wspierane przez Grupę Wyszehradzką, "przyczyniły się do zdecydowanego zmniejszenia liczby migrantów na szlaku prowadzącym przez Libię". Zdaniem szefa MSWiA współpraca w tym zakresie powinna być kontynuowana.

 

W spotkaniu, ze strony polskiej wzięli także udział wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski, Paweł Majewski i Renata Szczęch. Stronę węgierską reprezentowali wiceministrowie Péter Sztáray, Ferenc Kumin, Ferenc Dancs i Orsolya Kovács - ambasador Węgier w Polsce

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie