KE: praworządność w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii będzie wyzwaniem w 2019 roku

Świat
KE: praworządność w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii będzie wyzwaniem w 2019 roku
EPA/OLIVIER HOSLET

Praworządność w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii będzie wyzwaniem dla Unii Europejskiej w 2019 roku - oświadczył w środę na konferencji prasowej w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.

Tego dnia komisarze unijni spotkali się na pierwszym w bieżącym roku posiedzeniu. Dyskutowali m.in o wyzwaniach i możliwościach, jakie czekają UE w tym roku. Przebieg spotkania na konferencji prasowej relacjonował wiceszef KE Katainen.

 

Jak powiedział, takim wyznaniem będzie m.in. kwestia praworządności w niektórych krajach członkowskich.

 

- Wszyscy wiedzą o sytuacji w Polsce, na Węgrzech, także dzisiaj w Rumunii. To ważne sprawy. UE opiera się na solidnych wartościach. Jesteśmy obszarem, który opiera się na prawach człowieka, godności człowieka, na prawach podstawowych, zależy nam także na wolności prasy, wypowiedzi - mówił Katainen. Dodał, że jeśli ktoś podważa takie wartości, to jest to podważanie wartości fundamentalnych.

 

Według wiceszefa KE wyzwaniem w 2019 roku będzie też dla UE kwestia Rosji ze względu na konflikt na Ukrainie i ingerencję w procesy demokratyczne, zaś największym wewnętrznym wyzwaniem będzie dla UE brexit.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie