Ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Niebezpiecznie na drogach

Polska
Ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Niebezpiecznie na drogach
Pixabay.com/_Alicja_/Zdj. ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w niedzielę przed opadami marznącymi w trzech województwach: łódzkim, pomorsko-kujawskim i pomorskim.

W niedzielę jedynie w trzech województwach: łódzkim, pomorsko-kujawskim i pomorskim należy oczekiwać opadów marznących. Jest to ostrzeżenie pierwszego stopnia w trzystopniowej skali (oznaczone na mapie pogodowej żółtym kolorem).

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w tych trzech województwach przewidywane warunki sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zaleca si e ostrożność oraz śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

 

Na pozostałych obszarach kraju nie prognozuje się zagrożeń pogodowych mających istotny wpływ na życie codzienne. Na mapie ostrzeżeń meteorologicznych tereny te oznaczone są zielonym kolorem.

 

W południe w niedzielę najniższa temperatura była w Suwałkach - 8 st. C, Białymstoku -5, Olsztynie - 4, oraz w Gdańsku, Warszawie i Lublinie - 2, a także w Rzeszowie i Przemyślu - 1. W Bydgoszczy i Toruniu odnotowano 0 st. C.

 

Na pozostałych obszarach temperatura kształtowała się powyżej zera. W Jeleniej Górze było 5 st. C, w Opolu i Krakowie 4 st., Szczecinie i Katowicach 3 st., a w Zakopanem 1 st. C.

 

Zamiecie i zawieje

 

IMGW prognozuje na niedzielę zachmurzenie duże, na południu okresami większe przejaśnienia. Na wschodzie opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem. W pasie od Pomorza przez centrum kraju po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie możliwe opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź.

 

W górach opady śniegu. Wiatr słaby i umiarkowany, w obszarach podgórskich w porywach do 65 km/h, z kierunków południowych. W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zamiecie i zawieje śnieżne.

 

W nocy ma być zachmurzenie duże, na południu i wschodzie z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na zachodzie opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w pasie od Zatoki Gdańskiej i Warmii po Mazowsze, Ziemię Łódzką i wschodnią Wielkopolskę opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź, a na północnym wschodzie oraz w obszarach podgórskich Sudetów opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

 

W górach nadal wystąpią opady śniegu. Temperatura minimalna od -6 st. C na północnym wschodzie do 1 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami porywisty, południowy i południowo-wschodni. W górach oraz na Podlasiu wiatr będzie okresami powodował zawieje i zamiecie śnieżne. W Karpatach porywy wiatru do 90 km/h.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie