W Bieszczadach drugi stopień zagrożenia lawinowego i 12 stopni mrozu

Polska
W Bieszczadach drugi stopień zagrożenia lawinowego i 12 stopni mrozu
pixabay.com

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. W sobotę rano w Ustrzykach Górnych było 12 stopni mrozu. Dla turystów udostępniono niektóre z zamkniętych wcześniej szlaków.

- Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na północnych stokach. Dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu - powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Hubert Marek.

 

W górnych partiach gór leży średnio 100-120 cm śniegu, miejscami zaspy mogą przekraczać półtora-dwa metry. Natomiast w położonych niżej miejscowościach leży 60-90 cm śniegu; ostatniej nocy spadło kilka centymetrów świeżego.

 

Rano termometry pokazywały minus siedem stopni Celsjusza w Cisnej i 12 stopni mrozu w Ustrzykach Górnych. Jest słonecznie i bezwietrznie.

 

Ratownik dyżurny przypomniał, że "wybierający się góry powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu". - Trzeba też zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy, a w nim aplikację "Ratunek" oraz ciepłe napoje. Idąc na górską wycieczkę trzeba też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem - zaznaczył.

 

Bieszczadzki Park Narodowy, po konsultacji z GOPR, warunkowo udostępnił dla turystów trzy szlaki. Jest to częściowe odwołanie decyzji jego dyrektora sprzed trzech dni o zamknięciu wszystkich szlaków w parku ze względu na trudne warunki zimowe.

 

Dostępne i częściowo przetarte są odcinki: Przełęcz Wyżna - Połonina Wetlińska - do Chatki Puchatka, Przełęcz Wyżniańska - Bacówka pod Małą Rawką - Mała Rawka, oraz Wołosate - Tarnica.

ked/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie