W Brazylii runęła tama w kopalni. Nawet 200 osób zaginionych

Świat
W Brazylii runęła tama w kopalni. Nawet 200 osób zaginionych
PAP/EPA/PAULO FONSECA

Co najmniej siedem osób zginęło w brazylijskim stanie Minas Gerais po tym, jak w piątek zawaliła się tama w kopalni rudy żelaza - poinformowały lokalne władze. Ofiar śmiertelnych może być znacznie więcej, bo około 200 osób jest zaginionych.

Trwa akcja ratunkowa. Do tej pory ratownicy znaleźli siedem ciał.

 

Wypadek miał miejsce w gminie Brumadinho, liczącej 39 tys. mieszkańców, położonej 60 km na południowy zachód od Belo Horizonte, stolicy Minas Gerais. W wyniku zniszczenia tamy uwolniona została ogromna ilość szlamu i błota, które rozlały się po okolicach i zmusiły do ewakuacji mieszkańców z rejonów położonych w sąsiedztwie kopalni.

 

PAP/EPA/Fire Bigade Minas Gerais / HANDOUT

Lawina błota

 

Według świadków tama została doszczętnie zniszczona. Agencje piszą, że na filmach zamieszczanych w internecie przez świadków wydarzenia widać ogromną lawę błota, która zalewa domy, niszczy drogi i dewastuje środowisko naturalne.

 

 

PAP/EPA/Fire Bigade Minas Gerais / HANDOUT

Do akcji ratowniczej skierowano pięć helikopterów, których zadaniem jest przede wszystkim ratowanie ludzi, uwięzionych w szlamie.

 

PAP/EPA/PAULO FONSECA

  

 

Kolejna tragedia

 

W 2015 roku, także w stanie Minas Gerais, doszło do pęknięcia dwóch tam, co doprowadziło do katastrofy ekologicznej. Woda, która wówczas przelała się przez zapory na rzece Rio Doce w gminie Mariana, zniszczyła kopalnie rudy żelaza i niosąc zanieczyszczone surowce rozlała się w promieniu 500 km.

 

Zginęło wtedy 19 osób, a pół tysiąca straciło dach nad głową.

pgo/dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie