Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Dziś papież spotka się z młodymi

Świat

Dziś w Panamie pierwsze spotkanie młodych z całego świata, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży z papieżem Franciszkiem. Ojciec Święty, który przybył do stolicy w środę po południu lokalnego czasu, w czwartek spotkał się z prezydentem i z hierarchami tamtejszego Kościoła katolickiego. Z Polski pojechało tam ponad 3,5 tys. pielgrzymów z Polski, w tym dwunastu biskupów.

Tematem przewodnim Światowych Dni Młodzieży w Panamie, które trwają od 22 do 27 stycznia, są słowa z Ewangelii wg. św. Łukasza: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego". Spotkanie młodych poprzedziły "Dni w Diecezjach", które rozpoczęły się 17 stycznia. 

 

Otwarcie ŚDM

 

Od wezwania, by nie bać się być świętym we współczesnym świecie rozpoczęły się w Panamie 34. Światowe Dni Młodzieży. Mszy św. na Costa Cintera - bulwarze nad brzegiem Oceanu Spokojnego - przewodniczył 22 stycznia wieczorem arcybiskup Panamy José Domingo Ulloa Mendieta.

 

 

Zgromadziło się na niej - według lokalnego komitetu organizacyjnego ŚDM - około 75 tys. młodych katolików z całego świata. Mszę koncelebrowali kardynałowie z państw Ameryki Środkowej, w tym: José Luis Lacunza Maestrojuán z Panamy, Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga z Hondurasu i Leopoldo José Brenes Solórzano z Salwadoru, a także kardynałowie, biskupi i księża z całego świata, towarzyszący młodzieży ze swoich krajów.

 

Papież w Panamie

 

22 stycznia po godz. 16 (godz. 22 czasu polskiego) papież Franciszek rozpoczął swoją 26. podróż zagraniczną. W Panamie będzie przewodniczył centralnym uroczystościom 34. Światowych Dni Młodzieży. To już trzecie ŚDM papieża Franciszka, wcześniej uczestniczył w spotkaniu młodych w Brazylii w 2013r. i Polsce w 2016r.

 

Na płycie lotniska Ojca Świętego przywitali  przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem kraju Juanem Carlosem Varelą i jego małżonką na czele oraz wszyscy biskupi miejscowi, wśród nich kard. José Luis Lacunza i arcybiskup stolicy - José Domingo Ulloa. Obecny był także nuncjusz apostolski w Panamie abp Mirosław Adamczyk.

 

PAP/EPA/Ettore Ferrari

 

Wychodzącego z samolotu papieża powitało ok. 2 tys. osób.

 

PAP/EPA/Rodrigo Sura

  

Spotkania z prezydentem i biskupami

 

Papież Franciszek rozpoczął swoją wizytę od spotkania z prezydentem Panamy w Pałacu Prezydenckim. Trwające ok. pół godziny spotkanie miało charakter ściśle prywatny bez udziału mediów. W prezencie Ojciec Święty ofiarował prezydentowi Medal Podróży Apostolskiej do Panamy z wizerunkiem Santa María la Antigua (Matki Bożej Starszej) patronki Panamy.

 

PAP/EPA/Bienvenido Velasco

  

 

Przed odjazdem do Palacio Bolivar na spotkanie z panamskimi władzami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i kultury  papież na krótko przywitał się i rozmawiał z grupą niepełnosprawnych i ich opiekunami.

 

Z kolei podczas czwartkowego spotkania z biskupami z Ameryki Środkowej papież mówił, że Kościół nie może być "wyniosły, pełen pychy, samowystarczalny".

 

Papież przestrzegał przed "kościelnym funkcjonalizmem i klerykalizmem", przyznając, że jest to zjawisko "niestety powszechne i stanowiące karykaturę i wypaczenie posługi".

 

Apelował do biskupów: "Bracia, ważne jest, abyśmy nie bali się dotknąć i zbliżyć do ran naszego ludu, które są również naszymi ranami".

 

PAP/EPA/Ettore Ferrari

  

 

Otwarcie ŚDM z udziałem papieża Franciszka na Campo Santa Maria la Antigua - Cinta Costera przewidziane jest na godz. 17:30 (23:30 czasu polskiego). Podczas pobytu w Panamie Ojciec Święty weźmie udział w drodze krzyżowej i czuwaniu z młodzieżą, zje z młodymi obiad, a także będzie przewodniczył kilku mszom. Do Rzymu odleci 27 stycznia. 

 

Polska noc w Panamie

 

Kilka tysięcy osób wzięło udział w środę wieczorem we mszy i koncercie podczas polskiego święta na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Mszy przewodniczył prymas abp Wojciech Polak. Następnie odbył się żywiołowy polski koncert. 

 

 

Polska msza dla uczestników ŚDM odbyła się na placu przy wielkiej galerii handlowej Albrook Mall w Panamie. Przypomina się, że w pobliżu tego miejsca w 1983 roku mszę odprawił święty Jan Paweł II.

 

Najliczniejsza europejska grupa

 

Na Światowe Dni Młodzieży w Panamie oficjalnie zarejestrowało się nieco ponad 100 tys. pielgrzymów ze 156 państw. Towarzyszyć im ma 480 biskupów. Katechezy dla młodych głosić będzie 380 biskupów w 137 miejscach w 25 językach. Pomocą organizatorom służy 20 tys. wolontariuszy panamskich i 2445 zagranicznych - najwięcej z Kolumbii, Brazylii, Kostaryki, Meksyku i Polski. Na ŚDM akredytowało się 2,5 tys. dziennikarzy i innych pracowników mediów. 

 

Polacy to najliczniejsza europejska grupa pielgrzymów. Obecnie krajowe biuro ŚDM oblicza, że przybyło ich prawie 4 tysiące. Wśród Polaków najwięcej - około siedmiuset - jest pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Dla nich podróż do Panamy to kolejny etap po poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie. 

 

Około 300 młodych Polaków to wolontariusze. 150 członków ZHR pełni służbę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

W ŚDM w Panamie bierze udział dwunastu polskich biskupów m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, a także wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski. 

 

pgo/ KAI, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie