Strażacy niemal dwa tygodnie gasili pożar wysypiska śmieci. Pomagało wojsko

Polska
Strażacy niemal dwa tygodnie gasili pożar wysypiska śmieci. Pomagało wojsko
Polsat News

Wielkopolska straż pożarna zakończyła w czwartek trwające niemal dwa tygodnie działania gaśnicze na wysypisku śmieci w Pyszącej. Teren został przekazany policji, która bada okoliczności zdarzenia.

Pożar objął kilka tysięcy metrów kwadratowych hałdy śmieci. W miniony piątek, po tygodniu akcji gaśniczej, strażaków wsparła grupa żołnierzy ze spychaczami i koparkami. W sumie akcja gaśnicza trwała ok. 300 godzin.

 

Rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej młodszy brygadier Sławomir Brandt poinformował w czwartek, że przez całą minioną noc na miejscu czuwali jeszcze strażacy wyposażeni w kamery termowizyjne.

 

- W środę wieczorem zakończyliśmy podawanie wody, zakończyliśmy prace ciężkim sprzętem budowlanym wojska i prywatnym. Przez całą minioną noc hałda była dozorowana, nie stwierdziliśmy, by gdzieś temperatura się podnosiła. Wszystko zostało dla pewności przykryte tzw. pianą ciężką. Miejsce zdarzenia zostało przekazane policji badającej okoliczności pożaru - podał Brandt.

 

W działaniach uczestniczyły jednostki PSP z ponad 20 miejscowości Wielkopolski i jednostki OSP z niemal 30 miejscowości.

 

- Gdyby zsumować liczby strażaków i pojazdów, które każdego dnia brały udział w akcji gaśniczej, można powiedzieć, że w sumie, przez te 300 godzin działań w zdarzeniu uczestniczyło 270 pojazdów i 570 strażaków - podkreślił rzecznik.

 

Szósty pożar na tym wysypisku

 

Dodał, że dużym wsparciem dla strażaków były lokalne władze, które służyły pomocą w zapewnieniu m.in. paliwa i posiłków. Strażacy dziękują też właścicielom i operatorom prywatnego sprzętu budowlanego. - On działał z nami na miejscu akcji niemal od pierwszego dnia, maszyny były wykorzystywane niemal przez całą dobę - powiedział Brandt.

 

Rzecznik podkreślił też, że udział wojska w akcji przyspieszył zakończenie działań gaśniczych.

 

O pomoc wojska wnioskował do ministra obrony narodowej wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w miniony piątek decyzję o skierowaniu do Pyszącej żołnierzy i sprzętu z 16 Brygady Remontu Lotnisk z Jarocina.

 

Od początku ubiegłego roku to już szósty pożar na tym wysypisku. Sprawę pożarów wysypiska śmieci w Pyszącej wyjaśniają prokuratura i policja.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie