Sześć ofiar śmiertelnych ulew i lawin błotnych w Indonezji

Świat
Sześć ofiar śmiertelnych ulew i lawin błotnych w Indonezji
AP/TV ONE

Co najmniej sześć osób zginęło, a ponad 2 tys. musiały ewakuować się ze swoich domów na należącej do Indonezji wyspie Celebes z powodu gwałtownych deszczy i wywołanych nimi lawin błotnych - poinformowały w środę lokalne władze.

Wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje noworodków, które utonęły, a także mężczyzna, który został porażony prądem - przekazał szef władz dystryktu Gowa w prowincji Celebes Południowy, Adnan Purichta Ichsann.

Ostrzegł, że bilans ofiar może jeszcze wzrosnąć.

 

Gwałtowne ulewy, które rozpoczęły się we wtorek późnym wieczorem, wymusiły ewakuację ponad 2 tys. mieszkańców do tymczasowych schronów.

 

 

Nie było czasu na ostrzeżenia

 

W materiałach filmowych indonezyjskiej telewizji oraz na amatorskich nagraniach zamieszczonych na YouTube widać zalane do połowy domy oraz zespoły ratownicze w łodziach, próbujące dotrzeć do ludzi utrzymujących się na wodzie dzięki dętkom. Do akcji ratunkowej w ciągu dnia włączony zostanie ciężki sprzęt.

 

Ichsann podkreślił, że ulewy przyszły tak szybko, że personel znajdującej się w regionie tamy nie miał czasu na wydanie ostrzeżenia.

 

- Deszcze sprawiły, że woda zaczęła przelewać się ponad tamą, co zmusiło nas do otwarcia jej, by uniknąć większego niebezpieczeństwa. Z tego powodu niektóre tereny zostały zalane - dodał.

 

Uszkodzonych zostało kilka mostów, a w dystrykcie Gowa mieszkańcy zostali pozbawieni prądu.

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie