Indonezja: co najmniej 281 ofiar śmiertelnych, ponad 1000 rannych w wyniku tsunami

Świat

Co najmniej 281 osób zginęło, a ponad tysiąc zostało rannych w wyniku fal tsunami, które w sobotę uderzyły w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej między wyspami Jawa i Sumatra w Indonezji - podała w poniedziałek agencja ds. zwalczania skutków katastrof w tym kraju. Rzecznik agencji Sutopo Purwo Nugroho poinformował także, że zaginionych jest 57 osób, a blisko 12 tysięcy straciło dach nad głową.

- Liczba ofiar nadal będzie rosnąć, podobnie jak straty materialne - powiedział Sutopo Purwo Nugrogo. Według indonezyjskich władz i mediów przyczyną tsunami były najpewniej wstrząsy i osunięcia dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Krakatau.

 

Wcześniejszy bilans mówił o 222 ofiarach śmiertelnych, ponad 843 rannych i 30 zaginionych.

 

Według indonezyjskich władz i mediów przyczyną tsunami były najpewniej wstrząsy i osunięcia dna morskiego po piątkowej erupcji wulkanu Krakatau. Słup popiołu wzniósł się wówczas na wysokość 400 metrów. Władze ostrzegły, że nikt nie powinien zbliżać się do wulkanu na odległość mniejszą niż dwa kilometry.

 

Pierwszej pomocy poszkodowanym udziela policja

 

Według indonezyjskiej Agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMGK) fale tsunami uderzyły w wybrzeża cieśniny Sundajskiej, w tym na plaże w rejonie Pandeglang, Serang i Lampung w prowincji Banten na zachodnim krańcu wyspy Jawa. Są wśród nich kurorty bardzo popularne wśród zagranicznych turystów. Pierwszej pomocy poszkodowanym udziela policja.

 

Rzecznik indonezyjskiej agencji ds. zwalczania skutków katastrof Sutopo Purwo Nugroho powiedział w niedzielę, że fale poważnie uszkodziły 558 domów, 350 łodzi oraz około 60 restauracji i barów. Najbardziej ucierpiał rejon Pandeglang. "Cały czas zbieramy dane, ale liczba ofiar śmiertelnych oraz skala zniszczeń może wzrosnąć" - dodał rzecznik. Wezwał ludność, aby trzymała się z dala od wybrzeża.

 

Krakatau, jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie, w ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Nadwodna część Krakatau tworzy wyspę o pow. 10,5 km kw. w cieśninie Sundajskiej. Ostatni wielki wybuch Krakatau miał miejsce w sierpniu 1883 r., powodując serię fal tsunami; w wyniku tego śmierć poniosło 36 tys. ludzi.

 

Cieśnina Sundajska między wyspami Jawa i Sumatra łączy Morze Jawajskie z Oceanem Spokojnym.

 

Rejon aktywny sejsmicznie

 

We wrześniu br. ponad 2 tys. osób poniosło śmierć w rezultacie silnego trzęsienia ziemi w rejonie indonezyjskiej wyspy Sulawesi. Powstałe wówczas fale tsunami wyrządziły poważne zniszczenia w nadmorskim mieście Palu.

 

Indonezja położona jest w rejonie aktywnym sejsmicznie będącym fragmentem tzw. ognistego kręgu otaczającego Ocean Spokojny. Charakteryzuje się on częstymi erupcjami wulkanów i trzęsieniami ziemi.

 

26 grudnia 2004 r. tsunami, które powstało na Pacyfiku wskutek trzęsienia ziemi, pochłonęło 226 tysięcy istnień ludzkich w 13 krajach regionu Azji Południowej, w tym ponad 120 tys. w samej Indonezji.

 

Papież modlił się za ofiary tsunami w Indonezji

 

Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: "Moje myśli płyną w tej chwili ku ludności Indonezji, dotkniętej przez gwałtowną klęskę żywiołową, w rezultacie której wiele osób zginęło, jest wielu rannych i bez dachu nad głową oraz są olbrzymie straty materialne".

 

- Zachęcam wszystkich, by przyłączyli się do mojej modlitwy za ofiary i ich bliskich. Jestem duchowo blisko z bezdomnymi i wszystkimi osobami, które ucierpiały i proszę Boga o ulgę w ich cierpieniu - mówił Franciszek.

 

Papież wezwał, aby "tym naszym braciom i siostrom nie zabrakło naszej solidarności i wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej".

 

W czasie spotkania z wiernymi Franciszek pozdrowił rodziny, które jednoczą się przed Świętami; tych, którzy "mieszkają daleko od rodziców i wracają do domu; rodzeństwa, które starają się spotkać ponownie".

 

- Ale wiele osób nie ma takiej możliwości z różnych powodów. Dzisiaj chciałbym zwrócić się w szczególny sposób do wszystkich tych, którzy są daleko od swej rodziny i swej ojczyzny. Drodzy bracia i siostry, nasz Pan w niebie nie zapomina o was i was nie porzuca. Jeśli jesteście chrześcijanami, życzę wam, byście znaleźli w Kościele prawdziwą rodzinę, gdzie można doświadczyć ciepła braterskiej miłości - oświadczył papież.

 

Zapewnił wszystkich chrześcijan i niechrześcijan: "Drzwi wspólnot chrześcijańskich są otwarte. Jezus rodzi się dla wszystkich i obdarowuje wszystkich Bożą miłością".

 

M.in. UE i ONZ oferują Indonezji pomoc

 

"Serce mi się kraje na wiadomość o nowej tragedii na indonezyjskich wybrzeżach" - napisał przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w liście kondolencyjnym do prezydenta Indonezji, Joko Widodo, w którym obiecuje również pomoc.

 

Juncker skierował też wiadomość ze słowami wsparcia do rodzin ofiar i wszystkich ludzi dotkniętych tsunami oraz do służb ratunkowych, które obecnie pracują na sundajskich wybrzeżach Sumatry i Jawy, w które uderzyło tsunami.

 

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani zamieścił na swoim koncie na Twitterze wiadomość o wsparciu dla obywateli i władz Indonezji, w której podkreślił, że "Unia Europejska jest gotowa do pomocy".

 

Pomoc zadeklarował również komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini podała później w oświadczeniu, że aktywowano mapy awaryjne europejskiego satelity Copernicus. "Oferujemy wszelką potrzebną pomoc i uważnie monitorujemy sytuację" - powiedziała.

 

ONZ za pośrednictwem Światowego Programu Żywnościowego (WFP) zaproponowała pomoc dla rządu Indonezji w celu zaspokojenia potrzeb humanitarnych. - Mamy wyspecjalizowane zespoły reagowania na katastrofy, od lat pracują one w Indonezji, aby (kraj) był przygotowany na takie katastrofy - powiedział rzecznik WFP Herve Verhoosel w Genewie.

 

Wskazał, że jednym z najpilniejszych działań natychmiast po wydarzeniu tego typu, jak tsunami, jest założenie wspólnotowych kuchni, aby wyżywić tych, którzy stracili domy. Verhoosel powiedział też, że eksperci ds. logistyki z agencji ONZ mogą pomóc w transportowaniu towarów i personelu z pomocą humanitarna dla dotkniętych obszarów. - Jeśli otrzymamy wniosek w tej sprawie, nasi eksperci będą wspierać rząd w ocenie szkód na dotkniętych obszarach - oświadczył.

 

Wśród oferujących Indonezyjczykom pomoc i kierujących do nich słowa współczucia był też rząd Panamy oraz prezydent Boliwii Evo Morales, który solidarność swoją i swojego kraju wyraził na Twitterze.

maw/msl/paw/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie