Spór o rosyjski zmodernizowany pocisk. USA twierdzą, że narusza dwustronny układ

Świat
Spór o rosyjski zmodernizowany pocisk. USA twierdzą, że narusza dwustronny układ
Pixabay.com

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w środę, że pocisk manewrujący 9М729, który zdaniem USA narusza dwustronny układ INF, ma zasięg 480 km. Pocisk będący zmodernizowaną wersją swego poprzednika - 9М728 - nie narusza układu - zapewnili wojskowi.

Dane o pocisku 9M729 (przez NATO oznaczanym jako SSC-8) przedstawił na briefingu dla przedstawicieli obcych państw dowódca wojsk rakietowych Federacji Rosyjskiej generał Michaił Matwiejewski.

 

Opisał on pocisk jako zmodernizowaną wersję pocisku 9M728 wchodzącego w skład zestawu rakietowego Iskander-M. Na 9M728 zainstalowano głowicę o zwiększonej mocy i dopracowano system kierowania, co zapewnia większą precyzję w rażeniu celu - mówił wojskowy.

 

- Dopracowanie głowicy i systemu kierowania, wraz ze zwiększeniem długości pocisku doprowadziło do zwiększenia jego masy - powiedział Matwiejewski.

 

Dodał następnie, że w konsekwencji "maksymalny zasięg lotu pocisku 9M729 zmniejszył się o 10 km w porównaniu z 9M728 i stanowi 480 kilometrów".

 

Zasięg taki potwierdzono podczas ćwiczeń Zapad-2017 - oświadczył.

 

Kwestionował oceny USA

 

Przedstawiciel resortu obrony przekonywał, że oba pociski mogą być wyposażone w głowicę i zaopatrzone w paliwo tylko w warunkach produkcyjnych i zmiana masy paliwa czy jego dodanie nie są możliwe, gdy są już one na wyposażeniu armii.

 

- Masa paliwa zapewnia maksymalny konstrukcyjny zasięg lotu ograniczony wymogami układu INF - oświadczył.

 

Poinformował także, że wyrzutnia zestawu Iskander-M opracowana dla pocisku 9M729 otrzymała cztery pociski, a nie dwa, jak było to w przypadku wersji 9M728.

 

Matwiejewski kwestionował także oceny USA dotyczące testów pocisków 9M729 przez rosyjską armię na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Zapewnił, że na odległość powyżej 500 km odpalane tam były tylko międzykontynentalne pociski balistyczne. Ogółem w latach 2008-2014 na poligonie wystrzeliwano ponad 100 razy pociski rozmaitego przeznaczenia - powiedział. Rosja "bezwzględnie przestrzega układu INF" - zapewnił generał.

 

USA żąda zniszczenia pocisku

 

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow oświadczył na briefingu, że dla Moskwy nie do przyjęcia jest żądanie Waszyngtonu, by Rosja zniszczyła pocisk 9M729 w sposób możliwy do zweryfikowania. Wiceminister ocenił, że uzasadnienia przedstawione przez USA na rzecz wstrzymania obowiązywania układu INF są bezpodstawne.

 

- Na czas tak zwanego zawieszenia (od 20 lutego - red.) układ pozostanie w mocy i będzie zobowiązujący dla obu stron - oświadczył Riabkow.

 

Ocenił także, że społeczność międzynarodowa oczekuje od USA i Rosji zachowania układu. Zapewnił, że Rosja jest gotowa do dialogu na temat INF, jednak powinien on toczyć się - jak to ujął - z uwzględnieniem interesów i bez stawiania ultimatum.

 

- Traktat powinien być utrzymany, wybór należy do strony amerykańskiej - powiedział Riabkow.

 

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte są pociski od 500 do 5500 km.

 

Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia m.in. ze względu na nieprzestrzeganie układu przez Rosję. Zdaniem Waszyngtonu Moskwa narusza porozumienie, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729.

las/ml/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!